29/10/2022
Skroutz 17 10 5 11 - 43 -
Undrafted 13 14 9 16 - 52 -

Αχ... Τσιάνο, θα τρελαθώ Τσιάνο!

Με τον Τσιάνο και τον Κόντο να αποτελούν τους δύο... ογκόλιθους πάνω στους οποίους στήριξαν τις ελπίδες του για άλλη μια νίκη οι Undrafted, είχαμε τη νίκη των φιλοξενούμενων στο κλειστό του Κολωνού, με τελικό σκορ 43-52 απέναντι στους Skroutz!

Δυναμική η παρουσία του Μερεμέτη κάτω από τα καλάθια στο ξεκίνημα για Skroutz, με το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει κοντά τις δύο ομάδες, με τον Κόντο να φαίνεται πως για άλλο ένα παιχνίδι θα ηγηθεί των προσπαθειών των Undrafted και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 17-13 για την παρέα του Λεωνάκη.

Ανέβηκε ο ρυθμός στη δεύτερη περίοδο, με τον Τσιάνο να παραμένει ενεργητικότατος και πολύ σημαντικός για την επιθετική λειτουργία των Undrafted, με τον Λεωνάκη να απαντά για το 27-27 στο κλείσιμο του ημιχρόνου.

Απόλυτη ισορροπία και στην τρίτη περίοδο, με την αστοχία να κάνει όμως την εμφάνισή της και να ρίχνει λίγο τον ρυθμό. Ο Τσιάνος συνέχισε με την ενέργειά του να είναι η... σπίθα των φιλοξενούμενων, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 32-36.

Προσπάθησε πολύ, πίεσε αλλά δεν κατάφερε την ανατροπή η γηπεδούχος ομάδα, με τους Undrafted να κάνουν ό,τι χρειάζεται για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνος, έπειτα από ένα υπέροχο παιχνίδι με όμορφες φάσεις, με τελικό σκορ 43-52.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φίλιππος Κόντος με 16 πόντους, 19 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 4 λάθη. Από Skroutz ξεχώρισε ο Σωτήρης Μερεμέτης με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ και μια ασίστ.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/53 δίποντα, 1/20 τρίποντα, 10/17 βολές, 52 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/52 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 14/28 βολές, 45 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 8 λάθη.

Skroutz (Λεωνάκης): Βαρβιτσιώτης, Δούμας 6, Λεωνάκης 9 (17 ριμπάουντ.), Μερεμέτης 15 (16 ριμπάουντ.), Παπαδόπουλος 6, Πουλής 7, Ρέντζος, Σπυρόπουλος.

Undrafted (Κόντος): Θεοδωρόπουλος 3, Κουτσελίνης, Κόντος 15 (19 ριμπάουντ.), Παναγόπουλος 4, Πανταζής 14, Παπαγεωργίου, Τσιάνος 16 (11 ριμπάουντ.).

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο παρέες!

Τί δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Βαρβιτσιώτη!