21/09/2023
Φιορετσίνα 11 21 13 17 9 71 -
Valhalla Phantoms 18 15 16 13 6 68 -

Αυτή είναι η Φιορετσίνα!

Σπουδαία νίκη πήρε χθες στο Περιστέρι η Φιορετσίνα, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League λύγισε στην παράταση τους Valhalla's Phantoms με 71-68 και τους ανάγκασε στην πρώτη τους ήττα!

Καλύτεροι ήταν οι Valhalla's Phantoms στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Τσινιόκα και 5 του Κρινή, προηγήθηκαν με 11-18. Ο Καπετανίδης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ένα τρίποντο είχε ο Ξυλογιαννόπουλος και ένα δίποντο ο Τσαπόγας.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες και έτσι η Φιορετσίνα με 9 πόντους του Τσαπόγα και 8 του Καπετανίδη, πλησίασε στον πόντο, 32-33. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Κρινή, ενώ από 4 είχαν οι Φλάκας και Μπασαδήμας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Γεωργακά συνέχιζε να οδηγεί το ματς και με 7 πόντους του Παπαϊωάννου, 4 του Τσινιόκα και 4 του Κυριακουλάκου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 45-49. Την ομάδα του Στασινόπουλου κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Τσαπόγα και οι 4 του Καπετανίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 45-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η "Βιόλα" κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 62-60, 20" για το φινάλε, έπειτα από 6 πόντους του Μαλακού, 5 του Καπετανίδη, 3 του Τσαπόγα και τρίποντο του Ξυλογιαννόπουλου. Ωστόσο, ο Κρινής στην επόμενη επίθεση βρήκε στόχο και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, 62-62!

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Φιορετσίνα έβαλε τα μεγάλα σουτ με τους Χαρικιόπουλο, Καπετανίδη και Μαλακό, φτάνοντας έτσι στην τεράστια νίκη με 71-68. Για τους φιλοξενούμενους στην παράταση βρήκαν στόχο οι Φλάκας, Κρινής και Σαμπάνης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 24/33 βολές, 19/67 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/33 βολές, 22/62 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Betsson mvp της Φιορετσίνα ο Τσαπόγας με 18 πόντους (double-double), έχοντας 8/9 βολές και 5/11 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Valhalla's Phantoms ο Τσινιόκα με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 5/11 δίποντα. Πήρε 22 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 4 κοψίματα.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Τσαπόγας 18, Καπετανίδης 27, Μαλακός 10, Λεωνάκης 2, Ξυλογιαννόπουλος 6 (2), Παπαγιάννης, Προβίδας, Σιώλος 3, Στασινόπουλος 1, Χαρικιόπουλος 4 (1)

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Γεωργακάς 6, Κρινής 16, Κόκολας, Δρόσος, Τσινιόκα 11, Κυριακουλάκος 9, Μπασαδήμας 6, Παπαϊωάννου 7 (2), Σαμπάνης 4, Φλάκας 9

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!