16/11/2021
Oklaχώμα - - - - - 40 -
Footballistas - - - - - 55 -

Back to pink

Επιστροφή στις νίκες για τους καλοκαιρινούς πρωταθλητές Footballistas που ισοπέδωσαν την OklaΧώμα με σκορ 40-55, βάζοντας με τον τρόπο αυτό ακόμα 1 ροζ στην συλλογή τους. Άτυχη στάθηκε η OklaΧώμα που υπέστη 2 τραυματισμούς κατά την διάρκεια του αγώνα και αναγκάστηκε να παίξει με 5 παίχτες για 1 ημίχρονο!

Μια διαφορά της τάξεως των 6 πόντων δημιούργησαν οι καλοκαιρινοί πρωταθλητές στην 1η περίοδο του αγώνα. Πρωτεργάτης σε αυτό ο Λίτης με 7 πόντους και καλές άμυνες. 7 πόντους είχε και ο Ψαλτάκης από μεριάς OklaΧώμα για το επιμέρους 9-15!

Η μεγάλη ζημιά έγινε για τους γηπεδούχους στο 2ο δεκάλεπτο. Οι Footballistas έτρεξαν ορθά το γήπεδο, έβαλαν καλάθια σε transition επιθέσεις και εκτόξευσαν την διαφορά στους 22 πόντους. 10 πόντους πέτυχε ο Αγουρίδης ενώ 5 είχε ο Παναγόπουλος. Άτυχη ήταν η OklaΧώμα που έχασε Ορφανίδη και Μπερδέση λόγω τραυματισμών. Σε 2 καλάθια ευστόχησε ο Γεωργακόπουλος για το 16-38 του α’ ημιχρόνου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν όλο το β’ ημίχρονο. 6-10 ήταν το σκορ της 3ης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι άφησαν το πόδι από το γκάζι και έπαιξαν για να συντηρήσουν την διαφορά. Από 3 πόντους είχαν οι Λίτης και Αγουρίδης. Από 1 τρίποντο είχαν οι Λιούρδης και Τριανταφύλλου για την γεμάτη ελλείψεις και τραυματισμούς OklaΧώμα.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Μπερδέση στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν να μειώσει την διαφορά κατά 11 πόντους (18-7). . 2 τρίποντα πέτυχε ο Τριανταφύλλου, ενώ από 4 πόντους είχαν Ψαλτάκης και Μουλαγιάννης. 40-55 έληξε το ματς, με τους Footballistas να επικρατούν με ευκολία απέναντι σε ένα πεσμένο μεγαθήριο!

Mvp του αγώνα ήταν ο Νικόλας Λουμπαρδέας με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ (1-5), 2 ασίστ και 3 κλεψίματα δίχως λάθος σε 28:59 λεπτά συμμετοχής. Ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης ξεχώρισε για την OklaΧώμα καθώς μέτρησε 8 πόντους, 13 ριμπάουντ (3-10) και 2 λάθη σε 40 αγωστικά λεπτά.

Σαν σύνολο, η ΟΧ είχε 12/30 δίποντα (40%), 4/20 τρίποντα (20%), 4/13 βολές (30,8%), 41 ριμπάουντ (10-31), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και 24 λάθη. Οι Footballistas είχαν 16/40 δίποντα (40%), 7/27 τρίποντα (25,9%), 2/7 βολές (28,6%), 39 ριμπάουντ (12-27), 15 ασίστ, 18 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 13 λάθη.

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Μουλαγιάννης 8 (13 ριμπ), Μπερδέσης, Γεωργακόπουλος 3, Λιούρδης 6 (8 ριμπ), Ψαλτάκης 14, Τριανταφύλλου 9, Ορφανίδης.

Footballistas(Ρουμελιώτης): Δημητρίου, Σιδέρης Ρ. 2, Μαρκόπουλος 4, Παναγόπουλος 10, Λίτης 14, Σιδέρης Μ. 2 (7 ριμπ), Λουμπαρδέας 8, Αγουρίδης 13, Σπαλιάρας 2.

Key player: Παίχτης-κλειδί ήταν ο Γιάννης Λίτης που πέτυχε 3 τρίποντα, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και μάζεψε 5 ριμπάουντ κάνοντας ουσιαστικά, όλη την βρώμικη δουλειά!

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και τα τρεξίματα των καλοκαιρινών πρωταθλητών!