09/04/2023
Sugar Mountains 12 18 18 10 - 58 -
Basket Maniacs 19 15 14 18 - 66 -

Basket Maniacs σε mood καλοκαιρινό!

Με το ένατο φετινό ροζ φύλλο αγώνα ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο όμιλο της Evolution League οι Basket Maniacs, καθώς για την 22η και τελευταία αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους μαχητικούς Sugar Mountains με 58-66 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Basket Maniacs, καθώς με 8 πόντους του Καλαμιώτη και τρίποντα των Στενάκη - Αρβανιτίδη, προηγήθηκαν με 7-19. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 7, 12-19, με τον Πεππέ να ευστοχεί από την περιφέρεια και τον Σουρμελάκη μέσα από την ρακέτα, ενώ νωρίτερα 7 πόντους σημείωσε ο Μπίνας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Sugar Mountains ισορρόπησαν το παιχνίδι και με νέους 8 πόντους του Μπίνα, 3 του Αντωνόπουλου και 3 του Μπάρλα, μείωσαν στους 4, 30-34! Τους φιλοξενούμενους έστειλε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο ο Κεραμάρης, πετυχαίνοντας τους 13 από τους 15 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα "Βουνά" συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και 5 πόντους του Αντωνόπουλου, 4 του Μπάρλα και 4 του Μπίνα, προσπέρασαν με 46-40, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Πρόλαβαν να απαντήσουν οι "Μανιακοί" και με 4 πόντους του Καλαμιώτη και έμμεσο τρίποντο του Κεραμάρη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 48-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Basket Maniacs ήταν καλύτεροι στα σημεία και με δράστες στην επίθεση τους Κεραμάρη, Καλαμιώτη, Στενάκη και Δημητριάδη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 58-66! Για τους Sugar Mountains στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Μπίνας, Πεππές και Μπάρλας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/18 βολές, 22/49 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 18/21 βολές, 15/43 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Sugar Mountains ο Μπίνας με 25 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 9/18 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson mvp των Basket Maniacs ο Κεραμάρης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 11/11 βολές, 4/11 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Sugar Mountains (Πεππές): Αντωνόπουλος 8, Μπάρλας 9, Μουχτής 2, Μπίνας 25 (1), Πεππές 7 (1), Σουρμελάκης 7

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Κεραμάρης 22 (1), Δημητριάδης 2, Σασσάς 4, Καλαμιώτης 21 (3), Αρβανιτίδης 5 (1), Στασινόπουλος 6, Στενάκης 6 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων, παρά το γεγονός πως το παιχνίδι ήταν αδιάφορο βαθμολογικά!