26/03/2023
Φιορετσίνα 16 10 17 17 - 60 -
Remal Madri 20 20 15 8 - 63 -

Βάλθηκε να μας τρελάνει αυτή η Remal!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό γήπεδο του Κάρβουνου η Remal Madri, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, εμφανίστηκε με 9 διαθέσιμους παίκτες και πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε της Φιορετσίνα με 60-63. Τρομερό πρώτο ημίχρονο από τους νικητές και μεγάλα come back από τους Βιόλα που όμως γνώρισαν στις λεπτομέρειες την 13η φετινή τους ήττα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές που μπήκαν σε θέση οδηγού με πρωταγωνιστές τους Πρίφτη (6π.), Πολύδωρο (5π.), Καμολίκη (5π.) και Ρηγόπουλο (4π.). Από κοντά και η Φιορετσίνα που δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να ξεφύγουν, βρίσκοντας λύσεις από τους Μακρίδη (5π.), Μαλακό (2π.), Β. Ξυλογιαννόπουλο (2π.), Στασινόπουλο (2π.) και Χαρικιόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-20.

Με σπασμένα φρένα συνέχισε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενη ομάδα, που βασίστηκε εκ νέου στα μακρινά σουτ του «χαλασμένου» Πρίφτη (9π.), αλλά και στον ηγετικό Καμολίκη (5π.). Στην αντίπερα όχθη, η Φιορετσίνα απάντησε με Μακρίδη (6π.), Κ. Ξυλογιαννόπουλο (3π.), Αθανασόπουλο (2π.) και Παπαγιάννη (2π.), κλείνοντας όμως το ημίχρονο στο -14. Σκορ ημιχρόνου, 26-40.

Μετά την ανάπαυλα η Φιορετσίνα με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστές τους Μακρίδη (7π.), Κ. Ξυλογιαννόπουλο (3π.), Χαρικιόπουλο (3π.), Παπαγιάννη (2π.) και Στασινόπουλο (2π.) επιχείρησε να αλλάξει τα δεδομένα. Η Remal, παρά το γεγονός ότι είχε κάποια κενά διαστήματα, διατήρησε το προβάδισμα στην κατοχή της, με τον Πρίφτη (6π.) να ξεχωρίζει και πάλι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αντεπίθεση των Βίολα συνεχίστηκε. Με επιμέρους σερί 17-8 η ομάδα του Στασινόπουλου έφτασε κοντά στη σπουδαία ανατροπή, όμως η Remal βρήκε εν τέλει τον τρόπο να διαχειριστεί την κατάσταση και να πάρει δεύτερη συνεχόμενη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, η Φιορετσίνα είχε 15/36 δίποντα, 8/31 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Remal Madri είχε 14/32 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 11/28 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Πρίφτης με 24 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 6/11 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Μακρίδης με 20 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 2, Μαγκούτης, Μακρίδης 20 (2), Μαλακός 8, Ξυλογιαννόπουλος Κ. 9 (3), Ξυλογιαννόπουλος Β. 5 (1), Παπαγιάννης 4, Στασινόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος, Χαρικιόπουλος 8 (2).

Remal Madri (Καμολίκης): Αποστόλου 2, Αργυριάδης 2, Καμολίκης 10 (1), Κουσιορής, Μακρής 3 (1), Παπαιωάννου, Πολύδωρος 11, Πρίφτης 24 (6), Ρηγόπουλος 11.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.