11/10/2023
Deportivo Faliro 17 7 12 28 - 64 -
Athens Pistols 9 21 16 21 - 67 -

"Μπαμ" στην πρεμιέρα από τους Pistols!

Η Deportivo Faliro ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με 8 πόντους του Μαρούσου και τρίποντα των Παπαδόπουλου - Κακαλέτρη, προηγήθηκε με 17-6, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 17-9, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Σαμιώτης από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Χρήστος Πατρώνης και ένα δίποντο ο Κόκκαλης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Athens Pistols να κυριαρχούν σε όλους τους τομείς και με 6 πόντους του Κόκκαλη, 5 του Καρνάβα, 4 του Πέτρου Πατρώνη και τρίποντα των Σαμιώτη - Χρήστου Πατρώνη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 24-30. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ναυπλιώτη να έχει 3 πόντους και τους Κακαλέτρη - Τριανταφυλλίδη να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν τα "Πιστόλια" και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Μανώλη και 5 του Σαμιώτη βρέθηκαν μέχρι και στο +13, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 36-46. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε η παρέα του Μαρινάκη να βρει ρυθμό, με τον Τριανταφυλλίδη να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Ναυπλιώτη να έχει ένα έμμεσο τρίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 36-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Pistols άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Κόκκαλη, Πέτρου Πατρώνη και Σαμιώτη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 64-67. Για τους "Ισπανούς" στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Μπίμπας, Γαρμπής, Ναυπλιώτης και Μαρούσος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 17/28 βολές, 19/43 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 24 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/12 βολές, 20/46 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Deportivo Faliro ο Μαρούσος με 12 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 5/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Athens Pistols ο Κόκκαλης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 10/20 δίποντα, ενώ πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Παύλου, Γαρμπής 6, Κακαλέτρης 6 (1), Κομνηνός, Μαρούσος 12, Μπίμπας 13 (1), Ναυπλιώτης 11, Τριανταφυλλίδης 8, Παπαδόπουλος 7 (1), Φελλάς 1

Athens Pistols (Πατρώνης Χ.): Κόκκαλης 20, Μανώλης 9, Καρνάβας 10 (1), Ανδρικόπουλος 1, Πατρώνης Π. 7, Πατρώνης Χ. 6 (2), Σαμιώτης 14 (4)

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Pistols!