06/07/2021
TECHbuddy 13 9 16 22 - 60 -
Φα.Πα. 17 17 20 24 - 78 -

Μπάσκετ άλλης κλάσης και πρόκριση στους 8.

Το βράδυ της Τρίτης, τέθηκαν αντιμέτωποι οι πρωτοπόροι του 4ου ομίλου. Ο λόγος για την νεανική ΦΑ.ΠΑ., και την γεμάτη εμπειρία TechBuddy. Κάθε λογικός άνθρωπος θα περίμενε να δει 1 δυνατό ντέρμπι. Παρόλα αυτά, μόνο ντέρμπι δεν είδαμε με την Φαρμακευτική να διαλύει την Tech με το εμφατικό 60-78 δείχνοντας ότι είναι πανέτοιμη για την επόμενη πιο δύσκολη φάση του τουρνουά!

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησε η Φαρμακευτική Πατρών στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα (12-17). Με πρωταγωνιστές Γκούτη (5) και Μαράτο (5), η ΦΑ.ΠΑ. έδειχνε να ελέγχει το τέμπο του ματς. 4 πόντους είχε το «τανκ» Κωνσταντόπουλος με Βαλέρη, Γκοτσόπουλο και Αμπατζή να ακολουθούν με 3 έκαστος!

Η διαφορά έφτασε διψήφιο και συγκεκριμένα τους 12 πόντους στην 2η περίοδο. Έχοντας σε ονειρικό βράδυ τον Γκούτη (5) και τον Μαράτο (6), η Φαρμακευτική έδειχνε κυρίαρχη και στις 2 πλευρές του παρκέ. Την φλόγα ζωντανή για την Tech κράτησε το δίδυμο Αμπατζής-Κωνσταντόπουλος αλλά αυτό δεν έφτανε για την παρέα του Βαλέρη. Οι ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον πίνακα να δείχνει 22-34!

Η ΦΑ.ΠΑ. έχοντας εκτός από δυνατή 5αδα και πολύ αξιόπιστο πάγκο έδειχνε να μην σταματά. Το σόου του συνέχισε ο Γκούτης έχοντας 6 πόντους ενώ σειρά στο σκοράρισμα πήρε και ο Σκαλτσάς με 7! 5 πόντους ακόμα έβαλε ο Κωσντάντοπουλος με τον Αμπατζή να ακολουθεί με 4 για την Tech που τα είχε χαμένα!

Κουμάντο στο δεκάλεπτο και στον αγώνα έκανε η ΦΑ.ΠΑ. Με οργανωμένο, ποιοτικό και γρήγορο μπάσκετ, η παρέα του Γεράνιου δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην TechBuddy. Τους 19 πόντους έφτασε ο Μαράτος με 8 παίχτες της Φαρμακευτικής να σκοράρουν σε αυτή την περίοδο. Απελπιστικά μόνος του ο Κωνσταντόπουλος έβαλε 11 πόντους στο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στην νίκη, με την Τech να παλεύει την επόμενη αγωνιστική με την Μπεκρίμ για την πρόκριση στους 16!

Mvp του αγώνα ήταν ο Άρης Γκούτης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ (4-4), 1 ασίστ, 6 κλεψίματα,1 μπλοκ και 1 λάθος σε 20:35 λεπτά αγώνα. Σούταρε 7/10 δίποντα (70%), 1/1 τρίποντα (100%) και 1/1 βολές (100%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λεωνίδας Κωνσταντόπουλος με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ (8-8), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 3 λάθη σε 31:20 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 6/12 δίποντα (50%) και 8/14 βολές (57,1%).

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 13/36 δίποντα (36,1%), 4/16 τρίποντα (25%), 22/34 βολές (64,7%), 40 ριμπάουντ (10-30), 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 14 λάθη. Η ΦΑ.ΠΑ. είχε 24/50 δίποντα (48%), 9/26 τρίποντα (34,6%), 43 ριμπάουντ (15-28), 13 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη.

TechBuddy(Βαλέρης): Γεωργιόπουλος 9, Βαλέρης 6, Κατσιγιάννης, Παύλος 2, Παπαδημητρόπουλος 2, Αμπατζής 11 (10 ριμπ), Γκοτσόπουλος 10, Κωνσταντόπουλος 20 (16 ριμπ).

ΦΑ.ΠΑ.(Γεράνιος): Ρούσσος 5, Γεράνιος 2, Σταγκίδης 2, Μαράτος 19, Γκούτης 16 (8 ριμπ), Σκαλτσάς 10, Κιαφάς 6, Σαββόπουλος 6, Ανδρουτσόπουλος 6 (10 ριμπ), Κουζούδης 4, Κόκκινος 2.

Τι μας άρεσε: Τα καρφώματα του Γκούτη και τα τρομερά ποσοστά του!