23/02/2023
Elapuse BC 21 19 17 20 - 77 -
Σοποτό B.C. 16 13 11 15 - 55 -

‘’Basketaki’’ από άλλον πλανήτη η ομαδάρα του Αναγνώστου!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, η Ela Puse παραδίδοντας δωρεάν σεμινάρια για το πώς παίζεται το σύγχρονο μπάσκετ, επικράτησε του Sopoto με το εμφατικό 77-55, αυξάνοντας αυτόματα τις πιθανότητες συμμετοχής στις ματσάρες των playoffs την άνοιξη. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Βικτωρας Μιγιόνης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σταύρος Σοφιανόπουλος είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα ανήκαν στους φιλοξενούμενους, καθώς με όπλο την άμυνα τους προηγήθηκαν με σκορ 2-10. Ωστόσο η απάντηση της ομάδας του Αναγνώστου ήταν άμεση και με επιμέρους 6-19, έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 21-16. Οι Δεσύπρης(6π) και Μιγιόνης(6π) συνδέθηκαν με χαρακτηριστική ευκολία έξω από τη γραμμή των 6.75, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Κουτσούκου μέσα από το ζωγραφιστό με 4 πόντους στο ενεργητικό του. Στην αντίπερα όχθη, ο Σοφιανόπουλος(7π) αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο που το Sopoto έμεινε κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση στο παιχνίδι τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 40-29. Ο Βλαντής πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τους Δεσύπρη και Μιγιόνη, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μαγγιώρος με 5 πόντους στο παλμαρέ του. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν εκ νέου χαμηλά στο σκορ και είχαν τους Σοφιανόπουλο, Σκαμνάκη και Χαλκιαδάκη με 3 πόντους έκαστος.

Στη τρίτη περίοδο η Ela παρουσίασε σε όλους όσους βρέθηκαν στο κλειστό της Basketaki Arena το πώς παίζεται το σύγχρονο μπάσκετ, καθώς πίεσε σε όλα μήκη και πλάτη του παρκέ, έσκασε τον αντίπαλο, έκλεψε μπάλες, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και με τους Ζορμπά, Βλαντή και Δημητριάδη να ηγούνται των προσπαθειών της, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή στο συν δεκαεφτά με σκορ 57-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν να αμφισβητηθεί η κυριαρχία τους, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 77-55.

H Ela Puse είχε 14/32 δίποντα, 13/38 τρίποντα, 10/16 βολές, 50 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/33 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 12/22 βολές, 37 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 9 λάθη .

Ela Puse(Αναγνώστου): Αναγνώστου 2, Βλαντής 9, Δεσύπρης 10, Δημητριάδης 5, Ζορμπάς 11, Κλαουδάτος, Κουτσούκος 4, Μαγγιώρος 16, Μιγιόνης 13, Πιτσιλής 2.

Sopoto(Κουτσουρής): Αγγελογιαννόπουλος 6, Κουτσουρής 9, Λουρίδας, Σκαμνάκης 9, Σοφιανόπουλος 23, Φούκος 3, Χαλκιαδάκης 5, Χουλιάρας, Ψαλιδόπουλος.

Τι μας άρεσε : Τα επίπεδα αθλητικότητας που έβγαλε η Ela καθόλα τη διάρκεια του παιχνιδιού, με αιχμή του δόρατος τους Δημητριάδη και Δεσύπρη!