10/11/2023
Couvaliers 3 6 9 21 - 39 -
Elitήριοι by pinguin.gr 25 15 12 16 - 68 -

Μπασκετάρα οι Elitήριοι!

Παρασκευή βράδυ στο ΓΣΠ, οι Elitήριοι πήραν την τέταρτη φετινή τους νίκη, καταφέρνοντας να επικρατήσουν εύκολα με εντυπωσιακό μπάσκετ των λιγοστών Couvaliers με 39-68.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, αφού από τα πρώτα λεπτά δεν άφησαν τους Couvaliers να πάρουν ανάσα με το επιβλητικό τους μπάσκετ, τις σφιχτές, τους άμυνες και τις κόντρα αντεπιθέσεις τόσο του Ζελμάνοβιτς όσο και του Λαμπρόπουλου, έκαναν το εντυπωσιακό σερί 3-25. Από την άλλη μεριά οι Couvaliers δεν μπόρεσαν να αντεπεξέλθουν καθόλου στον ρυθμό των γηπεδούχων, σκοράροντας μόλις 3 πόντους.

Αρχή δευτέρου δεκαλέπτου και η εικόνα δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν συνέχεια κόντρα αντεπιθέσεις με κύριο δράστη τον Ζελμάνοβιτς και να τον ακολουθεί στο σκοράρισμα ο Λαμπρόπουλος και διαβάζοντας υποδειγματικά το γήπεδο, βγάζοντας εξαιρετικές ασίστ ο Κωνσταντινάκος, εξασφάλισαν διαφορά 31 πόντων! Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν παραγωγικοί και κατάφεραν να πετύχουν μόνο 6 πόντους. Λήξη πρώτου ημιχρόνου 9-40.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κίτρινοι κυριάρχησαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, αφού με 4 πόντους του Ζελμάνοβιτς, 4 του Λαμπρόπουλου και 4 του Γιάτσε, διεύρυναν περισσότερο τη διαφορά. Ο κύριoς πυλώνας σκοραρίσματος των Couvaliers ήταν με 3 πόντους ο Χριστοδούλου. Το σκορ μετά το τέλος της τρίτης περιόδου είχε διαμορφωθεί σε 18-52.

Το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης δεν επιφύλασσε κάποια έκπληξη, αφού κυμάνθηκε σε χαλαρό τέμπο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 39-66 υπέρ των Elitήριων.

Οι Couvaliers είχαν 3/5 βολές, 80/58 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 25 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι είχαν 0/8 βολές, 6/33 δίποντα και 9/38 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και 1 τάπα.

Betsson MVP των Elitήριων ο Ζελμάνοβιτς με 26 πόντους ,8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 5 ασίστ  2 λάθη, ενώ για τους Couvaliers ο Καζάνης με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ,  1 ασίστ, 4 κλεψίματα .

Couvaliers (Πολίτης): Αθανασόπουλος 11, Δρυμώνης, Καζάνης 9, Πολίτης 2, Σακελλαρίου 6, Χριστοδούλου 11

Elitήριοι (Ζελμάνοβιτς): Γιάτσε 10, Ζελμάνοβιτς 26, Κωνσταντινάκος 2, Λαμπρόπουλος 15, Μπέλλης 8, Μπέσιος 7

Τι μας άρεσε:  Το επιβλητικό μπάσκετ των φιλοξενούμενων!