23/10/2019
Basket Case 8 5 15 14 - 42 -
Το Τρίτο Φύλο 13 11 18 12 - 54 -

Μπασκετική «εκδίκηση» πήρε το Τρίτο Φύλο!

Απόγευμα Κυριακής στα Εκπαιδευτήρια Πλάτωνα η Basket Case υποδέχθηκε για δεύτερη φορά το Τρίτο Φύλο στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development 2 League, μετά τη νίκη της με 62-63 στην πρεμιέρα του Κυπέλλου. Η ομάδα του Γιώργου Χέλμη δεν κατάφερε ωστόσο να παρουσιάσει εξίσου καλό πρόσωπο στο Κυριακάτικο παιχνίδι, το Τρίτο Φύλο ήταν ανώτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια και επικράτησε άνετα με 42-54. Η επιθετική τριπλέτα των Παναγιώτη Δεληγιάννη – Γιάννη Καρυτιανού – Γιώργου Κώνστα ήταν εκείνη που ξεχώρισε για τους νικητές, αφού οι τρεις παίκτες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς ανώτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα οι τυπικά φιλοξενούμενοι που πήραν κεφάλι στο σκορ από νωρίς. Οι Στέφανος Παντελής (4π., 1 ασίστ), Γιώργος Κώνστας (4π.) και Σάββας Τσανικίδης (3π. με 1 τρ.) έδωσαν τις πρώτες αξιόπιστες λύσεις στο Τρίτο Φύλο. Η Basket Case, από την άλλη, αντιμετώπισε κάποια κενά επιθετικά διαστήματα, ωστόσο κατάφερε να μείνει σε λογική απόσταση, χάρη στους Γιάννη Καλοκαιρινό (3π.) και Κώστα Κολιάκο (3π. με 1 τρ.). Σκορ πρώτης περιόδου, 8-13.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά προς την ανάπαυλα, η απόδοση της Basket Case είχε φθίνουσα πορεία. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μόλις μία φορά να σκοράρουν εντός πεδιάς και μοιραία βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά. Το Τρίτο Φύλο έβγαλε μεγαλύτερη διάθεση και ενέργεια στο παρκέ, βρίσκοντας σκορ σε 4 διαφορετικούς παίκτες. Ο Γιάννης Καρυτιανός συνέχισε την καλή του εμφάνιση, προσθέτοντας ακόμη 4 πόντους, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο αεικίνητος Παναγιώτης Καβαλλιεράτος με 3 πόντους. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 13-24.

Αρκετά πιο ισορροπημένο, ποιοτικό και παραγωγικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο για αμφότερες τις ομάδες. Η Basket Case παρουσίασε σημαντική βελτίωση επιθετικά, όχι όμως και αμυντικά με αποτέλεσμα τα δεδομένα να παραμείνουν ως είχαν. Το Τρίτο Φύλο σκοράροντας 18 πόντους στην τρίτη περίοδο, πραγματοποίησε το πιο παραγωγικό του διάστημα και απλοποίησε ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη. Το επιθετικό κρεσέντο του Στέφανου Δεληγιάννη, με τα τρία διαδοχικά τρίποντα «σκότωσε» ψυχολογικά τους γηπεδούχους, την ώρα που έδειχναν ικανοί να βρουν ρυθμό με τους Γιάννη Καλοκαιρινό και Στέλιο Παπαγρηγοριάδη να μετρούν 5 πόντους έκαστος. Το Τρίτο Φύλο, έδειξε μια κάποια χαλάρωση στην αμυντική του λειτουργία, ωστόσο διαχειρίστηκε με ορθό τρόπο το υπέρ του προβάδισμα και δεν κινδύνεψε μέχρι το τέλος.

Στο τέλος του αγώνα η Basket Case είχε 12/28 βολές (42,9%), 14/55 εντός πεδιάς (25,5%) και 2/18 τρίποντα (11,1%). Μάζεψε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 14 λάθη. Στον αντίποδα, το Τρίτο Φύλο είχε 10/19 βολές (52,6%), 19/57 εντός πεδιάς (33,3%) και 6/19 τρίποντα (31,6%). Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 21 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Καρυτιανός με 10 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα (62,5%). Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και είχε 1 λάθος σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Basket Case (Χέλμης) : Ζερβός 2, Χέλμης, Καλοκαιρινός 7, Σαρακινός 2, Παπαγρηγοριάδης 4, Δεσύπρης Π. 13, Δεσύπρης Π. , Παπαγρηγοριάδης 9, Ψαρράκης, Δήμου 6, Κολιάκος 5.

Τρίτο Φύλο (Κώνστας) : Παντελής 5, Δεληγιάννης 12, Καρυτιανός 10, Καβαλλιεράτος 8, Κώνστας 13, Καστρίνιος 3, Γεωργάκης, Σεβαστόπουλος, Τσανικίδης 3.

Τι μας άρεσε : Η επιθετική πολυφωνία του Τρίτου Φύλου, αλλά και το επιθετικό ξέσπασμα του Στέφανου Δεληγιάννη στην τρίτη περίοδο.