08/02/2023
Pistachios 18 10 11 19 - 58 -
Somalia Pirates 12 15 21 17 - 65 -

Βαθιά ανάσα για τους Σομαλούς!

Το βράδυ της Τετάρτης 8 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, οι Somalia Pirates πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο τρίτο δεκάλεπτο, διατήρησαν την διαφορά κι έφτασαν στην νίκη με 58 – 65 απέναντι στους Pistachios, δικαιώνοντας απόλυτα τον Αλέξανδρο Βελιβασάκη που ήταν σίγουρος για την επικράτηση πριν από την έναρξη του αγώνα.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι ομάδες πρώτο δεκάλεπτο, τρέχοντας και σκοράροντας εύκολα, με τα Φυστίκια να προηγούνται με 18 – 12. Ο Μουρμούρης έδινε τον ρυθμό , Τάλαρος και Κοντογιάννης ήταν τα πρώτα βιολιά με 6 πόντους έκαστος, με τους Pistachios να οδηγούν την κούρσα. Η ομάδα του Βελιβασάκη που μπήκε σε διαδικασία να κυνηγάει από την αρχή το σκορ , στηρίχτηκε στις ατομικές προσπάθειες του Καλφαγιάνη(6) και τις μπούκες του Ντούλη(4).

Οι Pistachios πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με το δίδυμο Γονιδάκη – Κοντογιάννη να βάζει από 3 πόντους, ξέφυγαν με 26 – 17. Στην συνέχεια, οι Σομαλοί ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και πέρασαν μπροστά με 6 πόντους του Καλφαγιάννη και πέντε διαφορετικούς παίκτες ακόμα να σκοράρουν, για να έρθει ο Κακαβάς με απίθανο καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο, να γράψει για τους Pistachios , το 28 – 27 του πρώτου ημιχρόνου.

Μουρμούρης κερνούσε – Τάλαρος, Κοντογιάννης έπιναν με 4 πόντους , η εικόνα των Pistachios στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τους Σομαλούς να απαντούν κυρίως με τον Παπαηλιού(5), και το σκορ να είναι ισόπαλο 38 – 38. Στο τελευταίο τρίλεπτο, ο άχαστος από μέση απόσταση Γιαννοσπύρος έγινε το σημείο αναφοράς στην επίθεση των Ροσονέρι με 8 πόντους, δίνοντας στην ομάδα του αέρα 9 πόντων(39 – 48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο που ήταν και το πιο πλούσιο από σκορ και θέαμα, η εικόνα της αναμέτρησης παρέμενε η ίδια με τους Pistachios να κυνηγούν και τους Σομαλούς να φτάνουν στην νίκη με 58 – 65. Ο Γονιδάκης έβαζε όλο του το είναι με 9 πόντους στην προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα, αλλά το σύνολο του Βελιβασάκη , με τον Παπαηλιού αιχμή του δόρατος με 6 πόντους, τον Νικολουζάκη να κερδίζει την μάχη στη ρακέτα με 4 και τον Καλφαγιάννη να βάζει ξανά το λιθαράκι του με 3 πόντους, δεν κινδύνεψε και πήρε την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ηλίας Παπαηλιού με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρίνος Γονιδάκης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Pistachios είχαν 19 / 42 δίποντα, 2 / 16 τρίποντα, 14 / 27 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Σομαλοί είχαν 26 / 61 δίποντα, 1 / 8 τρίποντα, 10 / 20 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Pistachios (Κοντογιάννης): Γονιδάκης 18(7ρ.), Κακκαβάς 2, Κοντογιάννης 12, Μουρμούρης 6, Τάλαρος 10, Τσίτουρας 8(11ρ.), Φλίγκος 2.

Somalia Pirates(Βελιβασάκης): Καλφαγιάννης 17(9ρ.), Μαυράκης 2, Μπερτσάτος 6(10ρ.), Νικολουζάκης 8(13ρ.), Ντούλης 6, Παπαηλιού 13, Γιαννοσπύρος 13, Παπαδάκης.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα παιχνίδι υψηλής έντασης, με τους παίκτες να παίζουν δυνατά αλλά πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια.