67
BBC 18 14 18 17 - 67 -
Athens Touvlakers 16 14 16 16 - 62 -

BBC, οι κερδισμένοι της αγωνιστικής!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες των λεπτομερειών, οι BBC επικράτησαν των Athens Touvlakers με 67-62 στον Κολωνό και μετά την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της D2-League βρίσκονται μόνοι στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 18-16 υπέρ των BBC, με τους Παυλόπουλο, Βάγια, Σακελλαρίου και Στέφο να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας. Ο Ρίζας με 6 πόντους, ο Λειβαδάς με 5 και ο Αγκουριδάκης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 8 πόντων, 32-24, 3:30 για την ανάπαυλα, έπειτα από 6 πόντους του Ζαγορίτη. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Athens Touvlakers και με την τριάδα Ρίζα, Λεμπούση και Κοσκέρα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος, πλησίασαν στο καλάθι, 32-30!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι BBC είδαν τον αντίπαλο να προσπερνάει με 37-38, ωστόσο με ακόμη 6 πόντους του Στέφου, 4 του Σακελλαρίου, 4 του Βάγια και τρίποντο του Ζαγορίτη, έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας το τιμόνι στα χέρια τους με 50-46. Τους μπλε διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι που πέτυχε ο Θεοδωρακόπουλος, ενώ 4 πόντους είχε ο Ρίζας και 3 ο Κοσκέρας. Σκορ τρίτης περιόδου 50-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Touvlakers με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν από το 57-51 να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 59-62, 2:00 για το φινάλε, μετά από 7 πόντους του Κοσκέρα και τρίποντο του Αγκουριδάκη. Ωστόσο, στο πιο κρίσιμο σημείο της συνάντησης ο Σακελλαρίου φώναξε παρών και με 8 δικούς του πόντους, αλλά και 5 του Ζαγορίτη, οδήγησαν τους BBC στη μεγάλη νίκη με 67-62!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 27/58 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/25 βολές, 19/46 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Κορυφαίος των BBC ο Σακελλαρίου με 18 πόντους (double-double), έχοντας 9/14 δίποντα, ενώ μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Athens Touvlakers ο Ρίζας με 16 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 5/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

BBC (Κρόκος): Παυλόπουλος 6, Κρόκος 6, Ζαγορίτης 14 (2), Σακελλαρίου 18, Βάγιας 10, Πέτσας, Στέφος 13

Athens Touvlakers (Λειβάδας): Ρίζας 16, Λειβαδάς 5 (1), Μαρίνος, Θεοδωρακόπουλος 13, Αγκουριδάκης 8 (2), Κοσκέρας 14, Λεμπούσης 6

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!