03/02/2024
Beer Team 20 16 13 17 - 66 -
Athens Touvlakers 15 13 5 13 - 46 -

Beer Team με... σπασμένα φρένα!

Ένα άκρως ποιοτικό και παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 20-15 χάρη στα τρίποντα των Μαρφαντά - Μαυράκη και δίποντα του Θεοδοσόπουλου. Ο Μέξας έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, αφού σημείωσε σχεδόν όλους τους πόντους της ομάδας του.

Η Beer Team συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, διευρύνοντας μάλιστα και το προβάδισμά της. Με τον Μαρφαντά να συνεχίζει να... "πυροβολεί" από την περιφέρεια και τους Α. Μαυράκη και Παπαδόπουλο να συνδέονται με το καλάθι, οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα 8 πόντων στο φινάλε του ημιχρόνου (36-28) και έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Οι Μαρίνος και Κοσκέρας έδωσαν τις λύσεις από μακρινή και μέση απόσταση αντίστοιχα, όμως η συνολική εικόνα των Touvlakers ήταν κάτι παραπάνω από προβληματική.

Με τη γνωστή συνταγή της επιτυχίας και τους Α. Μαυράκη, Ανδρόνικο και Παπαδόπουλο να τραβούν το.... κουπί στην επίθεση, οι γηπεδούχοι έτρεξαν στο τρίτο δεκάλεπτο ένα επιμέρους σκορ 13-5, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (49-33) και έβαλαν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, σκόραραν με το... σταγονόμετρο και είδαν τις πιθανότητες τους για τη νίκη να εξανεμίζονται.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αφού η ομάδα του Μαυράκη είχε εξασφαλίσει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν ωστόσο το πόδι από το γκάζι, γύρισαν την μπάλα στην επίθεση και έφτασαν πολύ εύκολα στη νίκη με το εμφατικό 66-46. Οι φιλοξενούμενοι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών και γνώρισαν δικαιότατα την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Α. Μαυράκης με 12 πόντους (0/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/43 δίποντα, 10/35 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/39 δίποντα, 6/32 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Beer Team (Μ. Μαυράκης): Ανδρόνικος 6, Θεοδοσόπουλος 12, Κρεκούκης, Μαρφαντά 9 (2), Α. Μαυράκης 12 (4), Μ. Μαυράκης 5 (1), Μαλαχιάς 2, Μεταξάς 9, Παπαδόπουλος 11 (2), Σουλτης

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Ηλιόπουλος 10 (1), Θεοδωρακόπουλος, Κοσκέρας 4, Λειβαδάς 6 (2), Μέξας 21 (2), Μαρίνος 3 (1), Τζιρίτης 2

Τι μας άρεσε: Η επιβλητική εμφάνιση της Beer Team!