01/04/2023
Beer Team 16 14 15 9 - 54 -
Aballiers 22 10 4 17 - 53 -

Beer Team: Μπελάς για τους πρωτοπόρους, πελάτης για τους ουραγούς !

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall η Beer Team πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση, επικράτησε των Aballiers με 54-53 και απέδειξε ξανά ότι έχει αδικήσει τον εαυτό της φέτος. Ο αξιοσημείωτος πλουραλισμός και η μαεστρική καθοδήγηση από τον Jamers Miller ήταν τα σημεία κλειδιά που έδωσαν το ροζ φύλλο στην ομάδα των αδερφών Μαυράκη. Οι Aballiers, από την άλλη, θα πρέπει να περιμένουν λίγο ακόμη έτσι ώστε να κλειδώσουν και μαθηματικά την άνοδό τους στην Evolution League. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που οι δύο ομάδες είχαν καλό επιθετικό ρυθμό, οι Aballiers ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη κυρίως στο δίδυμο των Σωτήρη Θάνου (9π.) – Ανέστη Γραμματικού (8π.). Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, βρήκαν τρόπο απάντησης μένοντας στο -6, με τους Θεοδοσόπουλο (6π.), Μεταξά (5π.), Αν. Μαυράκη (3π.) και Μ. Μαυράκη (2π.) να σκοράρουν. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-22.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Beer Team παρουσιάστηκε βελτιωμένη και βρίσκοντας λύσεις από 6 διαφορετικούς παίκτες μείωσε τη διαφορά στο καλάθι. Στην αντίπερα όχθη, οι Aballiers παρότι είχαν κάποια κενά διαστήματα, βασίστηκαν στους Σ. Θάνο (6π.), Κρητικό (2π.) και Λιακόπουλο (2π.) και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 30-32.

Μετά την ανάπαυλα η Beer Team έπαιξε την σκληρή άμυνα που την χαρακτηρίζει εδώ και χρόνια και με ένα εντυπωσιακό σερί 15-4 έβαλε τις βάσεις για την επικράτησή της. Κρεκούκης (6π.), Παπαδόπουλος (3π.), Μ. Μαυράκης (2π.), Λαγουτάρης (2π.) και Θεοδοσόπουλος (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ την ίδια ώρα μόνο ο Γραμματικός κατάφερε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι σε αυτό το διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Aballiers κατέθεσαν όλες τους τις δυνάμεις στο παρκέ και με αντεπίθεση διαρκείας (επιμέρους 9-17) οδήγησαν το ματς στις ειδικές καταστάσεις, με τους Γραμματικό (9π.), Τσαμπαλή (4π.), Παγάνο (2π.) και Βερνίκο (2π.) να ξεχωρίζουν. Η Beer Team, παρότι απώλεσε τη διαφορά, διατήρησε την ψυχραιμία της και με τα καλάθια των Α. Μαυράκη (5π.), Λαγουτάρη (2π.) και Θεοδοσόπουλο (2π.) έφτασε τελικά στη νίκη με 54-53.

Στο τέλος του αγώνα, η Beer Team είχε 20/50 δίποντα, 3/23 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Aballiers είχαν 7/38 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 18/21 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Θεοδοσόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 6/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και είχε μόλις 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Θάνος με 15 πόντους, έχοντας 5/12 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος σε 15 λεπτά συμμετοχής.

Beer Team (Μαυράκης): Θεοδοσόπουλος 12, Κρεκούκης 8, Λαγουτάρης 4, Μαρφαντάς, Μαυράκης Α. 10 (2), Μαυράκης Μ. 6, Μεταξάς 9, Παπαδόπουλος 5 (1), Τζατζαράκης.

Aballiers (Παγάνος): Βερνίκος 2, Γραμματικός 21, Θάνος Σ. 15 (5), Θάνος Ν. 2, Κρητικός 2, Λιακόπουλος 2, Μανώλης, Μπουλάκης, Παγάνος 2, Τσαμπαλής 7 (2).

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε.