30/12/2019
Beerokoillers 9 12 15 22 - 58 -
Πόρτο 11 8 19 14 - 52 -

Beerokoillers από τα παλιά!

Το απόγευμα του Σαββάτου, 28 Δεκεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Beerokoillers με περίσσιο πάθος και εμφάνιση από τα παλιά παρότι ήταν μόνο έξι άτομα, επικράτησαν της Πόρτο (απουσίες Λουφόπουλου , Σιδηρόπουλου αλλά με 12 παίχτες στην σύνθεσης της) με 58-52 ,πηγαίνοντας για Πρωτοχρονιά με ανεβασμένη ψυχολογία!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Η Πόρτο είχε προβάδισμα με 6 πόντους του Ζαφειράκη, τρίποντο του Γιαννακάκη και δίποντο του Γώγου, ενώ οι Beerokoillers έβρισκαν λύσεις με 4 πόντους του Ψεματίκα και βοήθειες από Μανδηλαρά και Παναγιωτάκη (9 – 11).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η Πόρτο ξέφυγε με Τσαλτάκη, Βουλουμάνο και Ζαφειράκη να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με 6 πόντους του Παναγιωτάκη, δίποντο του Χαμπερή και δύο βολές του Κοσμαδάκη πέρασαν μπροστά με 19-17. Ο Ζαφειράκης με δίποντο έφερε το ματς στα ίσια και ο Παναγιωτάκης απάντησε αμέσως για το 21 – 19 σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Πόρτο βρήκε δύο γρήγορα τρίποντα με Τοπούζογλου και Γώγο, αλλά οι Beerokoillers με 6 συνεχόμενους πόντους του Κοσμαδάκη έγραψαν το 27 – 25. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Γιαννακάκη και δίποντο του Τζανή πήραν προβάδισμα, όμως ο Παναγιωτάκης με 7 συνεχόμενους πόντους έκανε το 34 – 30 για τους γηπεδούχους. Σε εκείνο το σημείο η Πόρτο ανέβασε την απόδοσή της και με Ασβεστά και Χαλκίδη να πετυχαίνουν από 4 πόντους πέρασε μπροστά ενώ ο Λιακόπουλος με δίποντο διαμόρφωσε το 36 – 38.

Οι Beerokoillers μπήκαν καλύτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δίποντο του Παναγιωτάκη και 5 πόντους του Κοσμαδάκη ξέφυγαν με πέντε πόντους, όμως Γώγος και Ζαφειράκης απάντησαν για το 43 – 42. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ξέφευγαν με δίποντο του Λιακόπουλου και δύο μεγάλα τρίποντα του Κοσμαδάκη, αλλά η Πόρτο δεν παρατούσε το ματς και με βολές από Γώγο, Ζαφειράκη και τρίποντο του Χαλκίδη μείωνε σε 52 – 51. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι δυο ομάδες μπήκαν στη ρουλέτα των βολών. Η Πόρτο έβαλε μία με τον Καπνισάκη ενώ έχασε και δύο – τρία σουτ, ενώ οι Beerokoillers με τον Παναγιωτάκη να βάζει τέσσερις και τον Ψεματίκα να είναι ψύχραιμος στις δύο τελευταίες διαμόρφωσαν το τελικό 58 – 52.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σωτήρης Κοσμαδάκης με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 8 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ζαφειράκης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Beerokoillers είχαν 15/49 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 13/24 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Η Πόρτο είχε 13/47 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 11/20 βολές, κατέβασε 60 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Κοσμαδάκης 20 (10ας.,8 κλ.), Παναγιωτάκης 21 (11ρ.), Ψεματίκας 8(9ρ.), Λιακόπουλος 4 (13ρ.), Μανδηλαράς 3(4κλ.)

Πόρτο(Οικονομίδης): Χαλκίδης 7, Ασβεστάς 4, Γώγος 9, Καπνισάκης 1 (6ρ.), Ζαφειράκης 16, Αρβανιτάκης, Γιαρ.)ννακάκης 6, Βουλουμάνος 4, Τζανής 2 (12, Τοπούζογλου 3 (7ρ.), Χατζηδάκης, Τσαλτάκης.

Τι μας άρεσε: Το πάθος από την περσινή χρονιά που έδειξαν οι Beerokoillers στον αγώνα.