23/01/2024
West Kings 16 16 21 13 - 66 -
Antilalos BC 15 14 17 17 - 63 -

Μπονάτσος, το "γιατρικό" των Kings!

Μετά από ένα ντέρμπι που τα είχε όλα, οι West Kings με ήρωα στο φινάλε τον Μπονάτσο, λύγισαν τον Αντίλαλο με 66-63 για την 17η αγωνιστική της Elite League by Betsson!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους West Kings να προηγούνται με 16-15, χάρη σε 5 πόντους του Σιάποντη και τρίποντο του Γεωργούση. Ο Κώστας Ζαμπέτας με 5 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από την περιφέρεια βρήκαν στόχο οι Γιαννακόπουλος και Κουλούρης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 πόντους του Σταυρούλη και τρίποντο του Κάρμα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέχρι και στο +7, 29-22, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 32-29. Τον Αντίλαλο κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Γιαννακόπουλου και το τρίποντο του Μαργώνη.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Μαρφαντά να οδηγεί το ντέρμπι και την ομάδα του Γιώργου Ζαμπέτα να ακολουθεί από κοντά. Έτσι, λοιπόν, οι "Βασιλιάδες" με 5 πόντους του Γεωργούση, άλλους τόσους του Σιάποντη, 4 του Βήττα και τρίποντο του Κάρμα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 53-46. Ο Μάινας με 5 πόντους και οι Γιαννακόπουλος - Γάτσιος με ένα τρίποντο έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 53-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος μπήκε αποφασισμένος να παλέψει μέχρι τέλους για την ανατροπή και με 7 πόντους του Κώστα Ζαμπέτα και βοήθειες των Θεοδώρου, Μαργώνη, Κουλούρη και Γιαννακόπουλου, προσπέρασε με 61-63, 1:00 για τη λήξη. Ωστόσο, ο Μπονάτσος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρίποντη βόμβα 20" για το τέλος, οδήγησε τους West Kings στη νίκη με 66-63, ενώ νωρίτερα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γεωργούσης, Βήττας και Κοζομπόλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/17 βολές, 16/38 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/13 βολές, 16/43 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Betsson MVP των West Kings ο Σταυρούλης με 4 πόντους, έχοντας 2/6 βολές και 1/4 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος του Αντίλαλου ο Κουλούρης με 7 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

West Kings (Μαρφαντάς - Σπυρόπουλος): Βήττας 12, Γεωργούσης 17 (3), Κάρμας 6 (2), Κοζομπόλης 8, Κυρμίζογλου 2, Κωστούλας, Μπονάτσος 7 (1), Σιάποντης 10 (2), Σταυρούλης 4

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ. - Αλευριάδης): Αλεξίου, Γάτσιος 3 (1), Γιαννακόπουλος 15 (2), Κουλούρης 7 (1), Ζαμπέτας Κ. 10 (2), Θεοδώρου 9, Γκολές 2, Μάινας 7 (1), Μαργώνης 5 (1), Παναγιωτόπουλος 4, Σταυρόπουλος

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες για 40 λεπτά!