28/11/2021
Black Panthers 17 11 11 12 - 51 -
La Bola De Papel 14 12 21 15 - 62 -

Black Panthers ημίχρονο, La Bola de Papel τελικό!

Αν και για ένα ημίχρονο τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Black Panthers, οι La Bola De Papel με όπλο το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, κέρδισαν με 51-62 και πήραν την πέμπτη τους νίκη στον όγδοο όμιλο της D2-League μετά την ολοκλήρωση της έκτης αγωνιστικής!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Black Panthers στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Παπάδη και 7 του Κώστα Καββαδία, προηγήθηκαν με 15-8, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 17-14. Τους γηπεδούχους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Μιχάλης Τσουκάλης με τους 9 πόντους που πέτυχε.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 28-26, μετά από 4 πόντους του Παπάδη και βοήθειες των Τηλέμαχου Καββαδία, Τήλιου και Ζαχαριάδη. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι La Bola De Papel, με τους Σωτηρόπουλο και Μιχάλη Τσουκάλη να ευστοχούν από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι La Bola De Papel κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τους Μιχάλη Τσουκάλη και Κούτρα να πετούν φωτιές με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +8, 39-47. Τους Πάνθηρες διατήρησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Αποσκίτη και το τριποντάκι του Κώστα Καββαδία. Σκορ τρίτης περιόδου 39-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Μαρινάκη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Τζαναβάρα (6π), Κούτρα (3π), Σωτηρόπουλο, Κοντίνο και Παναγιώτη Τσουκάλη, έφτασε εύκολα τελικά στη νίκη με 51-62. Για τους Black Panthers στα τελευταία λεπτά από ένα τρίποντο έβαλαν οι Κώστας Καββαδίας και Παπάδης, ενώ 4 πόντους είχε ο Αποσκίτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/21 βολές, 15/50 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/21 βολές, 18/39 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Black Panthers ο Τήλιος με 4 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των La Bola de Papel ο Μιχάλης Τσουκάλης με 22 πόντους, έχοντας 7/7 βολές, 3/6 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Black Panthers (Καββαδίας Κ.): Αποσκίτης 13 (1), Κουλούρης, Καββαδίας Κ. 13 (3), Καββαδίας Τ. 4, Τσαλαφούτας, Ζαχαριάδης 4, Μαυράκης, Παπάδης 13, Τήλιος 4

La Bola de Papel (Φλώρος): Τσουκάλης Μ. 22 (3), Βιδάλης 5, Τζαναβάρας 8, Κοντίνος 6, Γκιουλμπαξιώτης, Μαρινάκης, Τσουκάλης Π. 4, Κούτρας 11 (2), Σωτηρόπουλος 6 (1)

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές δυνατές μονoμαχίες της συνάντησης!