26/06/2020
Blazers BC 23 12 22 12 - 69 -
Black Mamba 16 20 15 9 - 60 -

Blazers για μεγάλα πράγματα!

Με τον εκπληκτικό Σωκράτη Καζαντζή να εκτελεί από τα 6.75 και τον Κώστα Αθηναίο να κυριαρχεί στο ποστ, οι Blazers BC πήραν τη μεγάλη νίκη απέναντι στους Black Mamba με 69-60, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια της Master κατηγορίας.

Πολύ όμορφο ξεκίνημα στον αγώνα, με τον ρυθμό να είναι εκρηκτικός και τους Μαρίτσα και Μπολοτάκη από Mamba, τον φονιά Καζαντζή (4) και τον Γεωργίου από Blazers να εκτελούν, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-16, υπέρ των γηπεδούχων.

Δέδες και Μπολοτάκης συνέχισαν να είναι απειλητικοί για το καλάθι των “μπλε”, με τους Mamba να προσπαθούν και να ισορροπούν το παιχνίδι. Μεγάλες μάχες σε κάθε σημείο του παρκέ, με τον Δερμιρτζόγλου να βάζει την υπογραφή του, σκοράροντας και δίνοντας στους φιλοξενούμενους Mamba του coach Μπασδάνη το προβάδισμα με 35-36 για ημίχρονο.

Αθηναίος και Μπολοτάκης μπήκαν “καυτοί” στο δεύτερο ημίχρονο, με τα πολλά φάουλ και τις βολές να χαλούν τον ρυθμό του αγώνα αλλά να αυξάνουν το πάθος την ένταση και την αγωνία, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι. Σαράντος, Καλογερόπουλος και Εμμανουηλίδης έδωσαν ανάσες επιθετικά με τους Blazers να ανακτούν το προβάδισμα με 57-51 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Αρκετά τα λάθη ως αποτέλεσμα της κούρασης των παικτών των δύο ομάδων στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού,με τον Γεωργίου να παίζει σημαντικότατο ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού, κουβαλώντας επιθετικά την ομάδα του μέχρι τέλους, με τους Blazers να παίρνουν τελικά το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα με 69-60.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αθηναίος με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ, μια ασίστ και 2 λάθη. Από πλευράς Black Mamba ξεχώρισε ο Βασίλης Δέδες με 22 πόντους, 9 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι Blazers είχαν 11/40 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 11/15 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα και 15 λάθη. Οι Black Mamba είχαν συνολικά 22/55 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 7/13 βολές, 46 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 18 λάθη.

Blazers BC (Κοκκινάκης): Καζαντζής 18 (6), Χουλιαράς 3, Σαράντος 5, Μπούτος, Καλογερόπουλος 3, Αθηναίος 18 (15 ριμπ), Γεωργίου 13, Εμμανουηλίδης 6 (9 ριμπ), Τουρσινάκης 3 (8 ριμπ).

Black Mamba (Μπασδάνης): Λιανός, Μαρίτσας 5 (4 ασ), Μπολοτάκης 19 (9 ριμπ), Κουτετές, Δέδες 22 (9 ριμπ), Δερμιτζόγλου 8, Ρατσιχιμντάν 6 (9 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Οι πολλές σκληρές μάχες στο παρκέ!