28/02/2022
Baca Juniors BC 10 12 4 15 - 41 -
Old Stars 8 6 6 8 - 28 -

Βλέπει πεντάδα η Baca Juniors!

Το βραδάκι του Σαββάτου στα άνω Λιόσια, σε ένα παιχνίδι με αρκετή διάθεση αλλά και αρκετή αστοχία, οι ερυθρόλευκοι της Baca Juniors, κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 41 – 28 απέναντι στους μαχητικούς Old Stars.

Οι δυο ομάδες μπήκαν με πολύ όρεξη στον αγωνιστικό χώρο, έπαιζαν ελεύθερο μπάσκετ, με την Baca να προηγείται με ένα καλάθι(10-8). Βουλιώτης και Κοττέας οδηγούσαν το ερυθρόλευκο προβάδισμα με 4 πόντους έκαστος , ενώ για τους Stars 4 πόντους πέτυχε ο Δρακόπουλος κι από ένα καλάθι Γεωργούσης και Τζώρτζος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη δυστοκία καθώς πέτυχαν μόνο 6 πόντους με Καπράλο, Πέτρου και Τζώρτζο, με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι με τον Κασφίκη να οργανώνει άψογα και τον Γαργαλάκο να ηγείται στην επίθεση με 6 πόντους, να πάνε στο ημίχρονο με το υπέρ τους 22 – 14.

Στην τρίτη περίοδο η Baca ξεκίνησε με δύο καλάθια του Γαργαλάκου αλλά στη συνέχεια σίγησε. Οι Old Stars έκαναν μια μίνι αντεπίθεση με 4 πόντους του Καπράλου και δύο βολές του Γεωργούση , με το σκορ να γίνεται 26 – 20.

Δεν άλλαξε η εικόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μην μπορούν να σκοράρουν εύκολα με Πέτρο, Τζώρτζο και Καπράλο να βάζουν από ένα καλάθι, με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι , με τους Τσαμποδήμο και Γαργαλάκο μα βγαίνουν μπροστά με 5 έκαστος, να διαμόρφωσαν το τελικό 41 – 28.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Κοττέας με 5 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Τζώρτζος με 4 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Η Baca είχε 14 / 44 δίποντα, 2 / 16 τρίποντα, 7 / 10 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Οι Old Stars είχαν 11 / 48 δίποντα, 0 / 10 τρίποντα, 6 / 16 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Baca Juniors(Κασφίκης):Τσαμποδήμος 7(8ρ.), Κασφίκης 2, Κοττέας 5(11ρ.) Δενδρινός 4(6ρ.), Γαργαλάκος 13(8ρ.), Μπαρμπάκης 4(9ρ.), Βουλιώτης 6(κλ.).

Old Stars(Δουκάκης): Γεωργούσης 2, Δουκάκης, Δρακόπουλος 5, Καπράλος 10(8ρ.), Τζώρτζος 4(15ρ.), Καραγιάννης 3(6ρ.), Πέτρου 4(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό κλίμα της αναμέτρησης και η κοινή φωτογραφία στο τέλος του αγώνα.