24/02/2020
Bobeeres 8 16 22 15 - 61 -
Koutchers 5 5 8 9 - 27 -

Bobeeres να τους πιεις στο ποτήρι!

Στο κρύο κλειστό γήπεδο Μπόθος παρακολουθήσαμε την αναμέτρηση ανάμεσα στους Bobeeres και τους Koutchers, με τους πρώτους να παίρνουν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα καθώς κέρδισαν με 61-27. Με αυτή τη νίκη η Πράσινοι ανέβηκαν στο 9-5 και βρίσκονται πλέον στην τρίτη θέση του ομίλου τους.
Μουδιασμένες και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού καθώς μετά από εφτά αγωνιστικά λεπτά το σκορ ήταν στο 4-4! Στα τελευταία λεπτά οι Bobeeres απέδωσαν λίγο καλύτερα και το δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με 8-5. Καλύτερος ο Αρβανιτέλλης για τους Bobeeres με έξι πόντους, τρεις πόντους για τους Koutchers ο Μίχος.
Καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο παρουσιάστηκαν οι Bobeeres καθώς οι Koutchers ήταν το ίδιο νωθροί όπως στο πρώτο. Με γρήγορες επιθέσεις και ωραίες συνεργασίες ανέβασαν την διαφορά στους δέκα πόντους (20-10) με 2'19” για το πρώτο ημίχρονο και το σκορ στο τέλος του ήταν 24-10 υπέρ τους. Ο Αρβανιτέλλης πρόσθεσε τέσσερις πόντους και από τρεις οι Τζώρτζης και Τσιακανίκας για τους “Πράσινους”, τέσσερις ο Νικολάου για τους Koutchers.
Σαρωτικοί στο τρίτο δεκάλεπτο οι Bobeeres, οι οποίοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι στο γκάζι. 15-0 το σερί που έτρεξαν για να ανεβάσουν την διαφορά πάνω από τους 20 και με 4’45” για το τέλος η διαφορά ξέφυγε στο +30, 42-12! Το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν 46-18 με τον Τζώρτζη να πετυχαίνει 12 πόντους, όλους από την γραμμή των 6,75. Για τους Koutchers πρώτος σκόρερ ο Σκυφτούλης με έξι.
Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τέταρτο δεκάλεπτο αφού περιμέναμε να μάθουμε το τελικό σκορ, καθώς με την διαφορά που είχαν χτίσει οι Bobeeres δύσκολα θα έχαναν. Παρά την διαφορά πάντως δεν χαλάρωσαν πολύ, έδωσαν χρόνο σε πολλούς παίκτες και οι δύο ομάδες δοκίμασαν διαφορά πράγματα για την συνέχεια του πρωταθλήματος. 61-27 το τελικό σκορ με τον Αρβανιτέλλη και τον Τσιακανίκα να πετυχαίνουν από τέσσερις πόντους για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους οι Σκυφτούλης και Μουμούρης είχαν από τρεις.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Αρβανιτέλλης με 17 πόντους (7/13 δίποντα, 3/3 βολές) και 9 ριμπάουντ. Ο Σκυφτούλης καλύτερος των Koutchers με 9 πόντους (2/4 δίποντα, 5/6 βολές), 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη.
Συνολικά οι νικητές είχαν 20/44 δίποντα, 5/12 τρίποντα και 6/6 βολές. 47 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη και 3 μπλοκ. Οι ηττημένοι είχαν 7/44 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 10/20 βολές, 38 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 11 κλεψίματα, 15 λάθη και 5 κοψίματα.
Bobeeres (Τσιτούρας): Ξουράφης 6 (7ρ 6ασ), Τζώρτζης 15 (5), Καββαδίας, Μωυσίδης, Σιάτρας, Σακελλαράκης 8 (8ρ), Αντωνόπουλος 2, Αρβανιτέλλης 17 (9ρ), Ρίπης 4 (8ρ), Αγγελακόπουλος 2, Τσιακανίκας 7.
Koutchers (Παπαγεωργίου): Μουμούρης 3 (1), Κουρλαμπάς 3, Γιαννάκης 2, Νικολάου 4 (8ρ), Μακρόπουλος (6ρ), Μίχος 5 (8ρ), Μπαρλιάς 1 (8ρ), Σκυφτούλης 9 (4κλ).
Τι μας άρεσε: Το φοβερό τρίτο δεκάλεπτο από τους Bobeeres.