08/10/2022
Boom Shakalaka 14 10 16 17 - 57 -
Singular Logic 6 18 8 14 - 46 -

Boom Shakalaka από τα παλιά!

Αν και κατέβηκε με 7 παίχτες στην αποστολή, η Boom Shakalaka κέρδισε με 57-46 την πάνοπλη Space Hellas 2 στο κλειστό του Σπάρτακου και επέστρεψε στις νίκες για την τρίτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της D2-League!

Σαφώς ανώτερη παρουσιάστηκε η Boom Shakalaka στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Φλόκα, 4 του Σαραντόπουλου και τρίποντο του Μπούρμπουλα, προηγήθηκε με 14-6! Ο Καραφώτης με 4 πόντους και ο Αναστασόπουλος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης οι δύο ομάδες, με την Space Hellas 2 να παίρνει μπρος και με 9 πόντους του Καπλάνη, αλλά και 4 του Δευτεραίου, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 24-24! Για τους γηπεδούχους ο Μπούρμπουλας τραβούσε το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, ενώ 2 πρόσθεσε ο Φλόκας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μουστάκα έσφιξε την άμυνά του και με 4 πόντους του Μπουρνουσούζη, τρίποντο του Φλόκα και έμμεσο τρίποντο του Σαραντόπουλου, πήρε σημαντικό προβάδισμα 8 πόντων, 40-32. Την ομάδα του Βεργόγιαννη κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Καπλάνη και Αναστασόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 40-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Boom Shakalaka είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Λάσκο, Φλόκα, Μπούρμπουλα και Μπουρνουσούζη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 57-46! Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Δευτεραίος, Καπλάνης, Ιγκνιάυοβιτς και Καραφώτης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/8 βολές, 18/40 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/9 βολές, 10/35 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Betsson mvp της Boom Shakalaka ο Μπούρμπουλας με 21 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 6/9 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Space Hellas 2 ο Δευτεραίος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 3/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Boom Shakalaka (Μουστάκας): Αλεφαντινός 2, Λάσκος 6, Μπουρνουσούζης 8, Μπούρμπουλας 21 (2), Σαραντόπουλος 7, Παπανικολόπουλος, Φλόκας 13 (3)

Space Hellas 2 (Βεργόγιαννης): Αναστασόπουλος 5 (1), Αράπογλου, Αργυρόπουλος, Δευτεραίος 10 (1), Μανής, Μουρσιώτης, Καπλάνης 15 (4), Καραφώτης 10 (1), Ιγκνιάτοβιτς 4, Μαρίνος, Χατζησάββας 2, Μόκας

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η Boom Shakalaka!