04/10/2021
Κέρβεροι 8 15 16 7 - 46 -
Shadows 19 18 10 15 - 62 -

Μπουστάρισμα εν όψει πρωταθλήματος για τους Shadows!

Με νίκη αποχαιρέτησαν τον θεσμό του κυπέλλου οι Shadows, καθώς για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του 25ου ομίλου κέρδισαν την πεντάδα των Κέρβερων με 46-62 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Shadows στο παιχνίδι, καθώς με δύο τρίποντες βόμβες του Καραμάνου και 5 πόντους του Τζώλη, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 8-19. Ο Ζαΐμης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Πατέλης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Κοντοδήμα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Καραμάνου, 6 του Τζώλη και τρίποντο του Μασσαλή, έφτασε μέχρι και στο +19, 11-30, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων, 23-37. Τους Κέρβερους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Ζαΐμης και Συλιγνάκης με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Χριστοδουλάκη έσφιξε την άμυνά της και με δράστες στην επίθεση τους Πατέλη  (7π) και Ζαΐμη (6π), πλησίασε στους 8, 39-47. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τζώλης και Παπαγιάννης, με τον πρώτο να σκοράρει 4 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 3. Σκορ τρίτης περιόδου 39-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Shadows διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με τους Καραμάνο (6π) – Παπαγιάννη (5π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 46-62. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε για την ανατροπή οι Κέρβεροι, ωστόσο οι 5 πόντοι του Πατέλη δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 16/32 δίποντα και 1/22 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 19/38 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Κέρβερων ο Ζαΐμης με 25 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 βολές, 9/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος των Shadows ο Καραμάνος με 21 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 δίποντα και 3/6 τρίποντα, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

Κέρβεροι (Συλιγνάκης): Κάπρος 2, Συλιγνάκης 6, Χριστοδουλάκης, Ζαΐμης 25, Πατέλης 13 (1)

Shadows (Κοντοδήμας): Πασχάλης, Κακούρης 5, Γαβριελάτος, Χαριάτης 4, Παπαγιάννης 14 (2), Μασσαλής 7 (1), Τζώλης 11, Καραμάνος 21 (3)

Τι μας άρεσε: Τόσο η ενέργεια που έβγαλαν οι Shadows στο πρώτο ημίχρονο, όσο και η μαχητικότητα των Κέρβερων!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Σάκη Κακούρη, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!