11/12/2022
Myrmidons BC 10 12 11 14 - 47 -
Alpinists BC 10 17 17 7 - 51 -

Μπορούν και χωρίς τον Μαγκανιάρη!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για την 7η αγωνιστική της Evolution League, οι Alpinists ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και επικράτησαν των Myrmidons με σκορ 47-51. Η ομάδα τους Συκάρη βρίσκεται στην δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα παρέα με Tsouvalia, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τους Gerakas Hawks. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Myrmidons παραμένουν χωρίς νίκη στη λίγκα και στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής θα προσπαθήσουν να σπάσουν το ρόδι απέναντι στη L’Ovelha Negra. Πάμε να δούμε λοιπόν τα πεπραγμένα αυτής της  αναμέτρησης.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ του Athens Sports Hall αποφασισμένες να διεκδικήσουν ότι τους αναλογεί επί ίσοις όροις , με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τις δύο  ομάδες ισόπαλες με σκορ 10-10. Οι Ποντίκας(3π) και Μουτεβελής(3π) βρήκαν σκορ έξω από τη γραμμή των 6.75, ενώ τους ακολούθησαν σε απόδοση οι Καράβης(2π) και Συκάρης(2π). Οι Myrmidons είδαν τον Βενέτη να έχει τον πιο πρωταγωνιστικό ρόλο στο επιθετικό κομμάτι, τελειώνοντας το διάστημα αυτό με 7 πόντους.

Το δεύτερο κομμάτι του αγώνα σημαδεύτηκε από την αποβολή του Καλόσακα, η οποία σε πρώτο χρόνο τουλάχιστον επηρέασε τη παρέα του Πετρόπουλου. Οι Alpinists χτύπησαν όλες τις αδυναμίες των αντιπάλων, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και με τον Καράβη να πετυχαίνει 8 πόντους έκλεισαν το ημίχρονο στον συν εφτά με σκορ 20-27. Ο Γαββάρης(6π) ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του στη περίοδο αυτή.

Το τρίτο μέρος του παιχνιδιού είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Ποντίκα. Ο guard από τη Λιλαία με τρία συνεχόμενα εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 οδήγησαν τους Alpinists στη τελευταία στροφή του αγώνα σε θέση οδηγού με σκορ 33-44 . Ο Νιωτάκης με 7 πόντους στο ενεργητικό του προσπάθησε με νύχια και με δόντια να κρατήσει τους Myrmidons εντός παιχνιδιού.

Τα παλικάρια του Πετρόπουλου δεν παράτησαν σε κανένα χρονικό σημείο το παιχνίδι, αποδεικνύοντας αν μην τι άλλο ότι η θέση τους στη βαθμολογία δεν αντικατοπτρίζει τις πραγματικές τους δυνατότητες. Απόδειξη των όσων γράψαμε αποτελεί το γεγονός οι γηπεδούχοι κέρδισαν τη τέταρτη περίοδο με το επιμέρους 14-7.  Ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους Alpinists να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη στο πρωτάθλημα της Evolution με σκορ 51-47.

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ποντίκας με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Νιωτάκης  είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ,  2 ασίστ και 5 κλεψίματα .

Οι Alpinists είχαν 9/32 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 9/21 βολές, 47 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/55 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 6/13 βολές, 46 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 10 κλεψίματα και 13 λάθη .

Myrmidons(Πετρόπουλος): Βενέτης 13, Γαββάρης 8, Θωμάς, Καλόσακας, Κοσκινάς 4, Νιωτάκης 18, Πετρόπουλος 2, Φώσκουλος 2 .

Alpinists(Συκάρης) : Καββαδίας 5, Καράβης 14, Κυριακίδης, Λιοφάγος 2, Μουτεβελής 8, Παπαντωνίου 4, Ποντίκας 12, Συκάρης 6 .

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Ποντίκα στο τρίτο δεκάλεπτο!