26/02/2020
Brazzers 9 17 10 13 10 59 -
The Jokers 18 12 12 7 8 57 -

B(r)azzer beater by Kouroglou!

Μετά από ένα δυνατό ματς ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Brazzers αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 12 πόντους, λύγισαν τους Jokers στην παράταση με 59-57 με buzzer beater του Κούρογλου και έμειναν μόνοι τρίτοι στον βαθμολογικό πίνακα μετά την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Jokers στο ματς, καθώς με προσωπικό show του Πανόπουλου με 10 πόντους και 4 του Κωστελέτου, προηγούνταν με 6-18, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 9-18, διαμόρφωσε με buzzer beater τρίποντο από τα 8 μέτρα ο Κούρογλου, φτάνοντας τους 5 πόντους, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Αμπάζογλου και Μακρυωνίτης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Brazzers αποφάσισαν να πιέσουν ψηλά τον αντίπαλο και με τους Κούρογλου (6π), Μίλτο Βαρθολομαίο (6π) και Δαρδαμάνη (4π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφεραν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία, 24-24. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-30, με τους Πανόπουλο και Κωστελέτο να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Jokers κατάφεραν να πάρουν αέρα 9 πόντων, 33-42, μετά από 4 νέους πόντους του Μαραγκουδάκη και 4 του Gaafar. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Νίκου Βαρθολομαίου ήταν να μειώσει στους 6, 36-42, με τους Ζαφειράκη και Αμπάζογλου να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 36-42!

Στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου οι Νίκος Βαρθολομαίος, Μακρυωνίτης και Ζαφειράκης εκτέλεσαν εύστοχα έξω από την γραμμή των 6,75μ, βάζοντας τους Brazzers για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 45-42, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι 24″ για τη λήξη, έπειτα από 4 πόντους του Κούρογλου (49-48). Ωστόσο, με 1/2 βολές ο Gaafar ισοφάρισε σε 49-49 και έστειλε το ντέρμπι στην παράταση, με τον ίδιο να έχει 3 πόντους νωρίτερα, όσους και ο Μαραγκουδάκης.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Brazzers ήταν πιο αποτελεσματικοί και με τους Νίκο Βαρθολομαίο (3π), Αμπάζογλου (3π) και Ζαφειράκη (2π) να φωνάζουν παρών, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 59-57, με τον Κούρογλου να λέει την τελευταία λέξη με buzzer beater, απαντώντας έτσι στο τρίποντο του Πανόπουλου, 6″ για το τέλος. Μόνος του πάλευε στην παράταση για το συγκρότημα του Τριανταφύλλη ο Κωστελέτος και έτσι οι 5 πόντοι που πέτυχε δεν έφταναν για τους Jokers.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/29 βολές, 13/40 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/19 βολές, 17/40 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Κορυφαίος των Brazzers ο Κούρογλου με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 6/14 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος για τους Jokers ο Κωστελέτος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 5/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Brazzers (Βίκυ): Αμπάζογλου 8, Δαρδαμάνης 6, Βαρθολομαίος Ν. 6 (2), Βαρθολομαίος Μ. 8, Κούρογλου 18 (1), Μακρυωνίτης 4, Ζαφειράκης 9 (2)

Jokers (Τριανταφύλλης): Gaafar 10, Πανόπουλος 18 (5), Φιλιππάκος, Κανελλάκης 2, Μαραγκουδάκης 11, Κηρύκος, Μπισμπιλής, Κωστελέτος 14, Κοντοές 2, Κάτσανος

Τι μας άρεσε: Τα συγκλονιστικά τελευταία οκτώ δευτερόλεπτα του ντέρμπι!