17/07/2020
Brazzers 17 16 12 11 - 56 -
Piranhas 17 14 7 10 - 48 -

Brazzers ενωμένοι, ποτέ νικημένοι και χωρίς… καλό καλοκαίρι!

Με σκούπα πέρασαν στα προημιτελικά της Master League οι Brazzers, καθώς κέρδισαν για δεύτερη φορά τα Piranhas με 56-48 και ετοιμάζονται για την δύσκολη σειρά κόντρα στους New World Fix.

Οι Brazzers ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, προηγήθηκαν με 7-0, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άμεσα τρόπο να απαντήσουν για έφεραν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία, 17-17. Οι Δαρδαμάνης (7π) και Κούρογλου (4π) τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ για τα Piranhas 8 πόντους είχε ο Τριανταφύλλης και 4 ο Κανλής.

Στην δεύτερη περίοδο οι κίτρινοι πάτησαν γκάζι και με τους Ζαφειράκη και Κατέρη να πετυχαίνουν από 5 πόντους ο καθένας, πήραν αέρα 9 πόντων, 33-24, 3:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, το συγκρότημα του Βρύλλη αντέδρασε πριν το τέλος του πρώτου μέρους και με τον Τριανταφύλλη να πετυχαίνει νέους 5 πόντους, μείωσε στο καλάθι, 33-31!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Brazzers έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Κούρογλου (5π), Μίλτο Βαρθολομαίο (3π) και Δαρδαμάνη (2π), έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 45-34. Το μόνο που κατάφεραν τα Piranhas ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 7, 45-38, με βολές των Γρηγορίου και Τσατσάκου, ενώ το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς έβαλε ο Αφουξενίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 45-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Νίκου Βαρθολομαίου δεν απειλήθηκε καθόλου από τον αντίπαλο και με τους Ζαφειράκη (4π) – Κατέρη (3π), να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν δίκαια στη νίκη – πρόκριση με 56-48. Δεν μπόρεσαν ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο να βρουν ρυθμό τα Piranhas και έτσι το τρίποντο του Τριανταφύλλη δεν έφτανε για να απειλήσουν!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/28 βολές, 14/29 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/18 βολές, 12/49 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Κορυφαίος των Brazzers ο Κούρογλου με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/6 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος για τα Piranhas ο Τριανταφύλλης με 16 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 0/1 δίποντο και 4/7 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Brazzers (Κατέρης): Αμπάζογλου 4, Κατέρης 8 (2), Δαρδαμάνης 13 (1), Κούρογλου 11, Βαρθολομαίος Ν., Κοντογεώργος, Ζαφειράκης 9 (1), Βαρθολομαίος Μ. 9, Μακρυωνίτης 2

Piranhas (Βρύλλης –Κεχρής): Τριανταφύλλης 16 (4), Γρηγορίου 11, Γραφιαδέλης 2, Δερδενές, Τσατσάκος 4, Κανλής 6, Λάιος, Μαρκόπουλος 3, Αφουξενίδης 6

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του αγώνα από τους Brazzers!