21/09/2020
Brazzerzz Beachterzz 19 26 23 19 - 87 -
Γέροντες 15 11 16 20 - 62 -

Brazzerzz Beachterzz όπως δεν τους έχετε ξαναδεί!

Δύο στα δύο για τους Brazzerzz Beachterzz στον δεύτερο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς επικράτησαν και των Γερόντων με 87-62 και την τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση κόντρα στους Gourmedistas.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Brazzerzz Beachterzz, καθώς με 5 πόντους του Χαμηλού, 4 του Χαΐτου και 3 του Κωνσταντή, προηγήθηκαν με 19-15. Ο Σιχλιμίρης με δύο τρίποντα και ο Δαουτάκος με ένα ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ο Χαμηλός έκανε πάρτι και με 11 δικούς του πόντους, 4 του Ευσταθόπουλου, 3 του Κωνσταντή και τρίποντο του Ζώτου, έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 45-26. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Γέροντες, παρά τους 4 πόντους του Καρέλου και το τρίποντο του Σιχλιμίρη.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Brazzerzz Beachterzz, αφού με με δύο τρίποντα του Ζώτου, 6 πόντους του Βγενόπουλου και 4 του Χαΐτου, ξέφυγαν στους 26, 68-42. Ο Καρέλος με 8 πόντους και ο Δαουτάκος με 6 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των ασπρόμαυρων στην τρίτη περίοδο. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 68-42.

Στο  τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzerzz Beachterzz κατέβασαν ταχύτητα και έφτασαν στη ν8κη με 87-62, έπειτα από 8 πόντους του Χαΐτου, 4 του Κωνσταντή και τρίποντο του Δημητριάδη. Για τους Γέροντες στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Γεροντίδης (8π), Μουζουράκης (5π) και Δασκάλου (4π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/23 βολές, 23/40 δίποντα και 10/32 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές; έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/27 βολές, 18/49 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Κορυφαίος των Brazzerzz Beachterzz ο Χαμηλός με 18 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 3/3 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Γερόντων ο Καρέλος με 12 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Ζώτος 11 (3), Γεωργίου 2, Βγενόπουλος 6, Ευσταθόπουλος 5, Χαμηλός 18 (4), Δριβάκος Φ. 2, Χαΐτος 15 (2), Δημητριάδης 8 (1), Δριβάκος Α. 7, Κωνσταντής 10

Γέροντες (Καρέλος): Γεροντίδης 10, Μουζουράκης 7, Καρέλος 12, Χριστόπουλος, Σιχλιμίρης 9 (3), Δασκάλου 6, Καγκελάρης 2, Δαουτάκος 12 (3), Παππάς 4

Τι μας άρεσε: Τόσο η ευστοχία των Brazzerzz Beachterzz από την περιφέρεια, όσο και η επίθεση των Γερόντων!