28/01/2023
Collectors 13 21 25 10 - 69 -
Bonobo BC 17 12 5 10 - 44 -

Βρίσκουν ρυθμό οι Collectors!

Ένα άνετο βράδυ πέρασαν το Σάββατο 28 Ιανουαρίου οι Collectors καθώς επικράτησαν εύκολα 69-44 επί της Bonobo. Οι Collectors φαίνεται πως έχουν βρει ρυθμό στα τελευταία παιχνίδια, έχουν βελτιώσει την εικόνα τους και πλέον μετρούν 4 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, γεγονός που τους έχει φέρει στο 5-7. Από την άλλη, η Bonobo που είχε σημαντικές απουσίες της τελευταίας στιγμής, είδε ένα παιχνίδι να χάνεται εύκολα και έτσι έμεινε για 5ο σερί ματς χωρίς νίκη (6-6).

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Bonobo ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα και με τα τρίποντα του Σπυριδάκη και τις προσπάθειες του Σιαμάνη βρέθηκε να προηγείται 5-9. Όσο περνούσε ο χρόνος, οι γηπεδούχοι παρουσίαζαν όλο και καλύτερη εικόνα, με αποτέλεσμα να πλησιάσουν στο σκορ, με τον Παναγιώτη Αναστόπουλο να κάνει το 13-14 με τρίποντη εκτέλεση. Την τελευταία «κουβέντα» στο πρώτο δεκάλεπτο την είπε ωστόσο ο Λεκάντης και μάλιστα από το κέντρο του γηπέδου, καθώς πρόλαβε το χρονόμετρο και με ένα buzzer beater διαμόρφωσε το 13-17.

Οι γηπεδούχοι, μπήκαν πιο ορεξάτοι στην δεύτερη περίοδο και έφτασαν στο σκορ τους αντιπάλους τους, με τους Χαραλαμπόπουλο, Λαγό και Αγγελομάτη να γράφουν το 20-20. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα στη συνέχεια ήταν αρκετές, αλλά οι Collectors κατάφεραν τελικά να «χτίσουν» μία διαφορά υπέρ τους, καθώς ο Παπασπύρος «χτύπησε» πίσω από τα 6,75, ενώ και οι Κωνσταντίνος Αναστόπουλος και Κυριάκου έδωσαν λύσεις επιθετικά, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 34-25. Ο Λεκάντης ήταν ο μόνος που έβγαλε αντίδραση για την Bonobo και έτσι η δεύτερη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 34-29.

Οι Collectors μπήκαν αποφασισμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και η διαφορά γρήγορα έφτασε στο +10 (39-29). Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη έκαναν ένα τραγικό δεκάλεπτο, στο οποίο δεν μπορούσαν να βρουν με τίποτα λύσεις επιθετικά, κάτι που το αποδεικνύουν οι μόλις 5 πόντοι που πέτυχαν, ενώ η άμυνα παίρνει τον ίδιο κακό «βαθμό» με την επίθεση. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν εύκολα τον «δρόμο» για το αντίπαλο καλάθι και έτσι η διαφορά έφτασε στο +25 (59-34).

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτελούσε μία τυπική διαδικασία πλέον, αφού οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Κυριάκου και Κλεισούρας συνέχισαν το έργο των Collectors, με την συμπαράσταση του Αγγελομάτη και έτσι η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα. Ο Κιτσαντάς απο την άλλη προσπαθούσε να σώσει ότι… σώζεται, όμως πλέον ήταν αργά και κάπως έτσι οι Collectors έφτασαν σε ακόμα μία νίκη με σκορ 69-44.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 8 πόντους, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 16 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

Οι Collectors μέτρησαν 18/56 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 9/17 βολές, 41 ριμπάουντ και 17 ασίστ. Παράλληλα είχαν 11 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ. Από την μεριά της η Bonobo είχε 9/38 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 11/18 βολές, 47 ριμπάουντ, όπως και 10 ασίστ, 8 κλεψίματα και 16 λάθη.

Collectors (Αγγελομάτης): Κλεισούρας 6(10ρ.), Κυριάκου 8(16ρ.), Κ. Αναστόπουλος 8(7ρ.), Παπασπύρος 11(1ρ.), Σαβέριος 4(4ρ.), Αγγελομάτης 11(2ρ.), Π. Αναστόπουλος 5(4ρ.), Λαγός 8(7ρ.), Μιχαηλίδης 2, Χαραλαμπόπουλος 6(1ρ.)

Bonobo (Ε. Μπάμπαλης): Σιαμάνης 5(1ρ.), Παυλόπουλος 5(3ρ.), Λεκάντης 11(6ρ.), Μπάμπαλης 1(7ρ.), Σπυριδάκης 11(7ρ.), Αλφαντής 3(8ρ.), Κιτσαντάς 6(5ρ.), Τσαπόγας 2(10ρ.), Χαραλάμπης

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή δεύτερη περίοδος των Collectors, στην οποία πέρασαν μπροστά στο σκορ.