04/02/2023
Puronto Raptors 9 11 15 8 - 43 -
Brotherhoops 12 18 14 14 - 58 -

Brotherhoops σε όλο το ματς!

Ήταν από την αρχή μπροστά, δέχθηκαν πίεση, δέχθηκαν μείωση του σκορ αλλά εν τέλει πήραν την αναμέτρηση οι Brotherhoops απέναντι στους Puronto Raptors, με τελικό σκορ 43-58 στο ΣΕΦ!

Το δίδυμο Βιτανόπουλος και Κωτσάκης ήταν κάτι παραπάνω από αποδοτικό στο ξεκίνημα του αγώνα για Brothehoops, οι οποίοι είχαν τον έλεγχο του ματς και είχαν να αντιμετωπίσουν τις προσωπικές ενέργειες του Κουλούρη και ένα... θεματάκι στο ριμπάουντ, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 9-12.

Η ενέργεια και οι γρήγοροι πόντοι που έβαλε ο Ζαχαρόπουλος πήραν γρήγορη... απάντηση από τον φορμαρισμένο Κατσουράνη, με την κατάσταση να έρχεται σε ισορροπία και το ημίχρονο να κλείνει όμως στο 20-30, καθώς οι "Hoops" με τρίποντα των Βουγά και Ζαχαρόπουλου το έφεραν ξανά στα μέτρα τους.

Προσεκτικά μπήκαν στην τρίτη περίοδο οι δύο παρέες, με τον Βασιλακόπουλο να ψάχνει να βρει το χέρι του και τον Χάλαρη από την άλλη να είναι παντού σε άμυνα και επίθεση, βοηθώντας τους φιλοξενούμενους να διατηρήσουν το προβάδισμα, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 35-44.

Πότε δε σταμάτησε η προσπάθεια των Raptors για το... κλέψιμο του αγώνα, αλλά κάποιες βεβιασμένες προσπάθειες των γηπεδούχων και η σωστή διαχείριση των φιλοξενούμενων, έφεραν τη νίκη στους Brotherhoops με τελικό σκορ 43-58!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ρήγας Κωτσάκης με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και ένα λάθος. Από Puronto ξεχώρισε ο Στυλιανός Κατσουράνης με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ και ένα κόψιμο.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/47 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 5/14 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/42 δίποντα, 5/32 τρίποντα, 3/8 βολές, 52 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 5 λάθη.

Puronto Raptors (Γεωργάτης): Κουλούρης 9, Μπελάλης 2, Σιαπκάς 8, Μιχαλίτσας, Κατσουράνης 6, Γεωργάτης, Δαλιακόπουλος 2, Βασιλακόπουλος 7, Κατής 9.

Brotherhoops (Τσουλάτης): Βουγάς Α. 10, Χάλαρης 6, Βιτανόπουλος 2, Κωτσάκης 19, Τζεβελέκος 11, Ζαχαρόπουλος 8, Βουγάς Μ, Μήσιος 2, Τσουλάτης.

Τι μας άρεσε: Οι μάχες του Κατή κάτω από τα καλάθια! Το παιδί δέχεται αδίκως πόλεμο στο live στο YouTube από γνωστούς άγνωστους (Νίκο ακούς;), ενώ παραδίδει μαθήματα!