02/11/2023
Kasonic Beers 3 17 17 16 - 53 -
Athens Bucks 11 13 12 8 - 44 -

Bucks ημίχρονο, Kasonic τελικό!

Για τρία δεκάλεπτα οι Athens Bucks κοίταξαν στα μάτια τους Kasonic Beers, ωστόσο στο φινάλε οι "Μπύρες" πάτησαν γκάζι και επικράτησαν με 53-44 για την όγδοη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League!

Με όπλο την άμυνά τους και τους Φωτεινό (4π), Αμανατίδη (4π) και Βερώνη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, οι Athens Bucks προηγήθηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης με 3-11. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Alla.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Γκορίτσα συνέχιζε να οδηγεί το ματς, βρέθηκε μέχρι και στο +10, και τελικά με ακόμη 8 πόντους του Φωτεινού, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 20-24! Τους Kasonic Beers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Χατζημιχαήλ, ενώ από 4 είχαν οι Alla και Ασημακόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπύρες" μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και με 8 πόντους του Ζυγούρη, 3 του Ασημακόπουλου και τριποντάκι του Καρακωνσταντή, προσπέρασαν με 37-36. Πολυφωνία στην επίθεση των Αθηναίων σε εκείνο το διάστημα, αφού τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν 6 διαφορετικοί παίχτες. Σκορ τρίτης περιόδου 37-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kasonic Beers ήταν ανώτεροι των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Ασημακόπουλο, Ρουμελιώτη, Alla και Λύκο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 53-44. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Athens Bucks και έτσι δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Αποστολόπουλου, Βερώνη και Αμανατίδη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/18 βολές, 14/38 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/21 βολές, 14/42 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp των Kasonic Beers ο Alla με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 5/10 δίποντα, ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Athens Bucks ο Αμανατίδης με 6 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 3/7 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Alla 13, Ασημακόπουλος 7, Ζυγούρης 8 (2), Κόκκαλης 1, Λύκος 5, Καρακωνσταντής 3 (1), Χατζημιχαήλ 5, Ρουμελιώτης 11 (1), Σπυρίδης

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αποστολόπουλος 6, Αμανατίδης 6, Βερώνης 9 (1), Δανιάς 1, Καρταλίδης 2, Λυραντωνάκης 2, Περικός 4, Φωτεινός 14 (1), Χριστόπουλος

Τι μας άρεσε: Οι πολλές δυνατές μονομαχίες!