23/04/2024
Couvaliers 6 24 17 14 - 61 -
Phoenix Bums 20 16 16 18 - 70 -

Δύσκολα «λυγίζουν» οι Phoenix Bums!

Οι Phoenix Bums από το ξεκίνημα του παιχνιδιού δεν έχασαν ούτε στιγμή το προβάδισμά τους και έτσι κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη 2η νίκη τους (2-0) στη Summer Master League, αυτή τη φορά κόντρα στους Couvaliers με 61-70. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ψυχραιμία τις φορές που οι αντίπαλοί τους έδειχναν να γίνονται πιο απειλητικοί, κρατώντας το προβάδισμά τους μέχρι τέλους. Οι Couvaliers πλήρωσαν το κακό ξεκίνημα και η αποστολή τους στη συνέχεια έγινε ακόμα πιο δύσκολη, χωρίς να γλιτώνουν τελικά την 2η ήττα τους (0-2).

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μία ομάδα… υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν οι Phoenix Bums. Οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν τους γηπεδούχους να μην λειτουργούν καλά ούτε επιθετικά, αλλά ούτε κι αμυντικά και με ένα σερί βρέθηκαν να προηγούνται 0-15! Οι Couvaliers βρήκαν το πρώτο τους καλάθι 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, όταν ο Βγόντζας «έσπασε το ρόδι» για το 2-15. Οι μακρινές πάσες και το γρήγορο παιχνίδι των φιλοξενούμενων έβγαλαν σε θέση βολής αρκετές φορές τον Παλαμιδά και έτσι μέχρι το τέλος της περιόδου το σκορ είχε φτάσει στο 6-20.

Ο Θεόδωρος Πανουσόπουλος βρήκε κάποια τρίποντα που έδωσαν ψυχολογία, ενώ σε συνεργασία με τον Κωνσταντίνο Πανουσόπουλο μείωσαν σε 16-27. Κοβάτσος και Τουμπακάρης κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (20-33), αλλά ο Θεόδωρος Πανουσόπουλος συνέχισε να είναι εύστοχος πίσω από τα 6,75 με αποτέλεσμα οι Couvaliers να πλησιάσουν στο 26-33. Οι Phoenix Bums πήγαν στο ημίχρονο με μία υπέρ τους διαφορά 6 πόντων, καθώς το σκορ έγραφε 30-36.

Με σερί τρίποντα ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, με τους Ιγγλέζο, Χαρίτο και Θεόδωρο Πανουσόπουλο να φέρνουν το ματς στο πόντο (38-39). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αντέδρασαν καλά σε αυτό το ξέσπασμα και κράτησαν τα ηνία, φέρνοντας το σκορ στο 38-46. Οι Couvaliers έφτασαν ξανά σε μία μικρή απόσταση τριών πόντων, αλλά ο Λάσπας κράτησε την ομάδα του στο +5 για το 47-52.

Τα λάθη που έκαναν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου επέτρεψαν στον Μπάζιο να βρει ευκαιρίες στην αντίπαλη ρακέτα και έτσι έγινε το 49-57. Ο Θεόδωρος Πανουσόπουλος πήρε εκ νέου σουτ από τη περιφέρεια τα οποία βρήκαν στόχο, ενώ σε εκείνο το σημείο και ο Χαρίτος έδωσε λύσεις, με τους Couvaliers να παίζουν τη τελευταία «ζαριά» τους και να φτάνουν στο 59-63. Ωστόσο οι Phoenix Bums δεν έδειξαν να αγχώνονται, με τους Φρέρη και Αθανασιάδη να δίνουν σημαντικούς πόντους που οδήγησαν στη νίκη την ομάδα τους, με το τελικό σκορ να γράφει 61-70.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ιωάννης Μπάζιος με 14 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 13 ριμπάουντ. Από τους Couvalier ξεχώρισε ο Θεόδωρος Πανουσόπουλος με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος 2(1ρ.), Βγόντζας 4(7ρ.), Ιγγλέζος 18(8ρ.), Κούκης 1(4ρ.), Πανουσόπουλος Θ. 22(3ρ.), Πανουσόπουλος Κ. 7(13ρ.), Χαρίτος 5(5ρ.), Χριστοδούλου 2(1ρ.)

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Αθανασιάδης 14(8ρ.), Κοβάτσος 8(3ρ.), Λάσπας 9(5ρ.), Μπάζιος 14(13ρ.), Παλαμιδάς 18(5ρ.), Τζούρτος, Τουμπακάρης 3(1ρ.), Φρέρης 4(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλαν οι Phoenix Bums κάθε φορά που οι Couvaliers πλησίαζαν απειλητικά στο σκορ!