16/12/2019
Sacatemento Kings 9 16 20 16 - 61 -
Λεγάμενοι BC 29 9 7 14 - 59 -

Buzzer beater πρόκρισης, με τέσσερις παίχτες για Sacatemento!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό γυμναστήριο του Κολωνού, με τις ομάδες των Sacatemento Kings και των Λεγάμενων B.C να έρχονται αντιμέτωπες, με έπαθλο το εισιτήριο πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, με μεγάλους νικητές τους Sacatemento Kings του coach Σιάννα με 61-59, οι οποίοι τα τελευταία δώδεκα λεπτά του αγώνα, έπαιζαν με έναν παίχτη λιγότερο, λόγω τραυματισμών, με τρίποντο στην εκπνοή από τον Νικολόπουλο!

Σαμαρτζής (10) και Γκανιάτσας (11) ήταν εξαιρετικοί στην πρώτη περίοδο, οδηγώντας τους Λεγάμενους σε ένα ευρύ προβάδισμα, μη έχοντας κάποιο πρόβλημα απέναντι στη ζώνη των Sacatemento, με το σκορ της πρώτης περιόδου να κλείνει στο 9-29.

Πολύ πιο ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο, με τα πολλά εκατέρωθεν λάθη να είναι το κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού, με τον Τσιρίδη και τον εξαιρετικό Καραγιαννάκη από Sacatemento να χτυπάνε στο ανοιχτό γήπεδο οπότε βρίσκουν ευκαιρία, μειώνοντας τη διαφορά,κλείνοντας το σκορ στο 25-38!

Η καλή άμυνα παράλληλα με μια τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Θρουβάλας από Λεγάμενους, έφεραν τη διαφορά στους εφτά, δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στον αγώνα! Ένα 7-0 σερί μείωσε στους τρεις τη διαφορά (40-43), ένα ακόμα τρίποντο του Καραγιαννάκη ισοφάρισε το παιχνίδι, με τους Λεγάμενους να είναι πολύ άστοχοι. Ο τραυματισμός του Νίκου Σιάννα άφησε τους Sacatemento με τέσσερις παίχτες, ποιός να έλεγε όμως τι θα επακολουθούσε μετά! (45-45)

Τα πέντε πρώτα λεπτά, στιγματίστηκαν από δύο εκατέρωθεν σερί (5-0, 0-6), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και τους άστοχους Λεγάμενους να μη μπορούν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή, με την άμυνα 2-2 των Sacatemento να τους κρατάει ζωντανούς. Μια βολή του Θρουβάλα έβαλε μπροστά τους Λεγάμενους έντεκα δευτερόλεπτα πριν το τελος με 58-59 και έμενε μια καλή άμυνα για να περάσουν στην επόμενη φάση!

Αλλά …. Μετά από επαναφορά μετά από φάουλ στην πλάγια γραμμή .. Γιάννης Σιάννας πασάρει στον Τσιρίδη, αυτός στον Νικολόπουλο που ήταν στημένος και έτοιμος να πάρει το μεγάλο σουτ πρόκρισης, ευστοχώντας, με τους γηπεδούχους Sacatemento Kings να παίρνουν τεράστια πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, με τελικό σκορ 61-59, με τους παίχτες των Sacatemento υγιείς και τραυματίες, να γίνονται ένα κουβάρι από τους πανηγυρισμούς!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Τσιρίδης με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη. Από πλευράς Λεγάμενων ξεχώρισε ο Γιάννης Δασκαλόπουλος με 8 πόντους, 18 (!) ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι Sacatemento Kings είχαν 18/38 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 4/5 βολές, 32 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη. Οι Λεγάμενοι είχαν συνολικά 18/44 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 5/11 βολές, 49 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα και 15 λάθη.

Sacatemento Kings (Ν.Σιάννας): Καραγιαννάκης 25, Νικολόπουλος 8 (10 ριμπ), Σιάννας Ν. 6, Σιάννας Γ. , Τσιρίδης 20 (11 ριμπ), Θεοδωρακίδης 2.

Λεγάμενοι B.C (Χαϊκάλης): Στάντζος 6 (5 ασ), Κοτσαμπάς, Θρουβάλας 10 (7 ριμπ), Γκανιάτσας 20 (12 ριμπ), Χαϊκάλης, Σαμαρτζής 15 (6 ριμπ), Δασκαλόπουλος 8 (18 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Τι άλλο από το τεράστιο buzzer beater πρόκρισης του Νικολόπουλου, που έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στους Sacatemento των τεσσάρων παικτών!