28/01/2020
TECHbuddy 11 16 22 13 - 62 -
Think Digital 14 13 17 20 - 64 -

Captain Digital For The Win

Ένα τρομερό και γεμάτο αγωνία παιχνίδι, έλαβε μέρος το βράδυ της Τρίτης, ανάμεσα σε Techbuddy και Think Digital. Το ματς η αλήθεια είναι ότι είχε φαβορί (TB) και outsider (TDG). Αυτό καθόλου δεν πείραξε τον Καπερώνη που με τον Βαρελά και τον Σταγκίδη βοηθούς, οδήγησε σε νίκη την TDG με σκορ 64-62!

Ήρεμη αλλά με προσδοκίες ξεκίνησε η πρώτη περίοδος του αγώνα. Οι ομάδες ήταν σχετικά «κρύες» με αποτέλεσμα να είναι άστοχες. 5 πόντους είχε ο Γεωργιόπουλος για την Tech ενώ 3 συνεχόμενα καλάθια ο Βαρελάς για την TDG και το τελικό 11-14.

Στον ίδιο ρυθμό κυμάνθηκε το 2ο δεκάλεπτο του αγώνα. Αν και οι ομάδες ανέβασαν ρυθμό, τα πράγματα δεν άλλαξαν. Μετά από 20 λεπτά το σκορ ήταν ισόπαλο (27-27) με τον Γεωργιόπουλο να έχει 6 και τον Καραντζή 1 τρίποντο.

Μπροστά στο σκορ πέρασε η ομάδα του Βαλέρη στην 2η περίοδο. Με σκληρή άμυνα και συγκέντρωση, η Tech έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 5. Τα δικά του συνέχισε ο Γεωργιόπουλος ενώ φωτιά με 11 πόντους πήρε για την Think ο Καπερώνης.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ονειρικό. Οι 2 ομάδες τα έδωσαν όλα μέσα στο παρκέ και πρόσφεραν θέαμα. Δυστυχώς όμως για την Tech, ο Καπερώνης δεν ήθελε να χάσει και με 10 πόντους χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του!

Mvp ήταν ο Παναγιώτης Καπερώνης με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ (0-8), 10 ασίστ και 5 λάθη σε 40 λεπτά. Σούταρε 5/7 δίποντα (71,4%), 6/15 τρίποντα (40%) και 0/3 βολές (0%). Για την Tech ξεχώρισε ο Αργύρης Γεωργιόπουλος με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ (2-5), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 30 λεπτά. Σούταρε 5/8 δίποντα (62,5), 1/3 τρίποντα (33,3%) και 7/11 βολές (63,6%).

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 20/53 δίποντα (37,7%), 3/22 τρίποντα (13,6%), 13/25 βολές (52%), 44 ριμπάουντ (19-25), 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 7 λάθη. Η Think Digital Group είχε 17/35 δίποντα (48,6%), 7/24 τρίποντα (29,2%), 9/20 βολές (45%), 45 ριμπάουντ (11-34), 16 ασίστ, 1 κλέψιμο και 13 λάθη.

TechBuddy (Μακεδόνας): Βαλέρης 12, Μπιλιάνης 7 (8 ριμπ), Παπαδημητρόπουλος 6 (7 ριμπ), Μακρυγιώργος 2, Γεωργιόπουλος 20 (7 ριμπ), Κατσιγιάννης, Γαλιώτος, Μακεδόνας, Αμπατζής 15 (12 ριμπ).

TDG (Καπερώνης): Σπυρόπουλος (12 ριμπ), Καπερώνης 28 (8 ριμπ, 10 ασίστ), Καυκαλιάς, Καραντζής 8, Σταγκίδης 8 (10 ριμπ), Γρίβας 7, Κανούτος, Μαρίνης, Βαρελάς 13 (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Ο captain Digital που ήταν “in the Zone”!