01/10/2022
Greek Freaks 13 11 16 21 - 61 -
Pressof BC 11 13 6 8 - 38 -

Χαλούδη, εσύ, Super Star!

Το απόγευμα του Σαββάτου 1 Οκτωβρίου στα βοηθητικά του Σεφ, οι Greek Freaks πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν εύκολα στην νίκη με 61 – 38, απέναντι στην αποδεκατισμένη Pressof.

Οι Freaks είχαν την τύχη να έχουν σε εξαιρετική κατάσταση τον Χαλούδη στο πρώτο δεκάλεπτο και πετυχαίνοντας τους 9 από τους 13 πόντους της ομάδας του, έδινε το προβάδισμα 13 – 11. Η πεντάδα της Pressof, άντεχε την πίεση και με τρίποντα από Τσορτό – Βρεττό και βοήθειες από Καρατζιά, Αντωνουσάκη, έμενε μόλις στο - 2.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ ημιχρόνου να είναι ισόπαλο 24 – 24. Ο Χαλούδης συνέχιζε το βιολί του για τους Freaks με 6 πόντους, με τον Διαθεσόπουλο να βάζει ένα τρίποντο και τον Καρανδρέα καλάθι από κοντά, ενώ για την Pressof , ο Τσορτός ήταν σε καλή βραδιά με 7 πόντους, με τον Βρεττό να σκοράρει από τα 6.75 και τον Αντωνουσάκη να βάζει ένα καλαθάκι.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε one man show από τον Θοδωρή Χαλούδη, ο οποίος πέτυχε 14 από τους 16 πόντους της ομάδας του και έστειλε σχεδόν μόνος του την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(40-30).Στην αντίπερα όχθη, η Pressof είχε τεράστια προβλήματα στην επίθεση, με τον Βρεττό να σκοράρει ένα τρίποντο και τους Καρατζιά – Αντωνουσάκη 3 βολές.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι γηπεδούχοι την τέταρτη περίοδο, με την τελική διαφορά να πηγαίνει στο +23 για τους Freaks. Ο Προκάκης με 8 πόντους έβαλε φαρδιά πλατιά την σφραγίδα του, με τον Χαλούδη να ακολουθεί με 6 και τους Διαθεσόπουλο,Καρανδρέα και Θεοχάρη να βάζουν το λιθαράκι τους. Στην αντίπερα όχθη, ο Καρατζιάς έβαζε τους 6 από τους 8 πόντους της φτωχής συγκομιδής της Pressof, για το τελικό 61-38.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θοδωρής Χαλούδης με 35 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Αντωνουσάκης με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Freaks είχαν 17/46 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 3 /3 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Η Pressof είχε 7/38 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 9/16 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Greek Freaks(Προκάκης): Διαθεσόπουλος 10(7ρ.), Θεοχάρης 2, Ιωαννίδης 2, Καρανδρέας 4(8ρ.), Καφετζής, Κυριακού, Προκάκης 8, Σύλλας, Χαλούδης 35(9ρ.)

Pressof (Μπαλάσκας): Αντωνουσάκης 7(8ρ.), Βρεττός 9(9ρ.), Καρατζιάς 9(9ρ.), Μπαλάσκας 3, Τσορτός 10.

Τι μας άρεσε: Η συνολική εμφάνιση του ηγέτη, Θοδωρή Χαλούδη.