02/04/2024
Boom Shakalaka 11 8 15 16 - 50 -
Flint Tropics 22 26 21 14 - 73 -

Πρόκριση «check», άνοδος «check» για τους Flint Tropics!

Απόλυτα κυρίαρχοι ήταν οι Flint Tropics στο δεύτερο παιχνίδι κόντρα στους Boom Shakalaka και έκαναν το «2Χ2», επικρατώντας με 50-73. Έτσι σε συνδυασμό με το +10 του πρώτου ματς εξασφάλισαν άνετα το «εισιτήριο» για το «Top16» της Development2 League, ενώ παράλληλα πανηγύρισαν την άνοδό τους στη Development League της επόμενης σεζόν. Από την άλλη, η πορεία των Boom Shakalaka τελείωσε άδοξα, ωστόσο άπαντες στην ομάδα πρέπει να κρατήσουν τα θετικά, ενώ μπορούν να διδαχθούν από τα αρνητικά που προέκυψαν σε μία απαιτητική σεζόν.

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι Flint Tropics μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και βρέθηκαν μπροστά με 5-10. Οι φιλοξενούμενοι όταν βρήκαν ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο τις εκμεταλλεύτηκαν, με τους Γράσσο, Καραντζή και Βασίλη Γκατζηρούλη να γράφουν το 5-16. Το επιθετικό «κρεσέντο» συνεχίστηκε για τους Flint Tropics, οι οποίοι βρέθηκαν στο 8-20. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να έχουν μία υπέρ τους διαφορά 11 πόντων με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 11-22.

Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν «αντίδοτο» στους αιφνιδιασμούς των αντιπάλων τους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τον ορεξάτο Τζαμτζή και ξέφυγαν στο 13-30. Ο Χατζηνάκης επίσης ήταν αποτελεσματικός, ενώ ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης όποτε πήρε τη μπάλα στα χέρια του έκανε κάτι καλό. Από τη πλευρά των Boom Shakalaka οι Σαραντόπουλος και Χατζηθεοδώρου προσπάθησαν να βελτιώσουν κάπως την επιθετική λειτουργία της ομάδας τους, αλλά δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με το 19-38 να είναι το σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλύτερο ξεκίνημα στη τρίτη περίοδο και στα πρώτα 2 λεπτά του δεκαλέπτου είχαν φτιάξει επιμέρους σκορ 7-2 για το 26-40, καθώς Μαρκουλής και Φλόκας βρήκαν λύσεις στην αντίπαλη ρακέτα. Ο Ευθυμιόπουλος έβαλε κι αυτός το «λιθαράκι» του, ενώ ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης, όπως και ο Χατζηνάκης βρήκαν σκορ πίσω από τα 6,75 και οι Flint Tropics ξέφυγαν στο 34-59.

Με δέκα λεπτά να απομένουν στο ρολόι, άπαντες γνώριζαν πως το παιχνίδι, όπως και η πρόκριση είχε κριθεί. Ο ρυθμός δεν έπεσε, αλλά οι άμυνες δεν ήταν οι ίδιες σε σχέση με τις προηγούμενες περιόδους και έτσι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 50-69. Τα τελευταία λεπτά πέρασαν χωρίς κάτι το ανατρεπτικό, με τους Flint Tropics να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη με 50-73.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης με 15 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Boom Shakalaka ξεχώρισε ο Νικόλαος Κοττέας με 3 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Boom Shakalaka (Μπουρνουσούζης): Αγγελάκης 2(1ρ.), Αλεφαντινός, Κοττέας 3(8ρ.), Κυρίμης 3(4ρ.), Λάσκος 6, Μαρκουλής 9, Μπούρμπουλας 15(2ρ.), Σαραντόπουλος 4(3ρ.), Φλόκας 3(1ρ.), Χατζηθεοδώρου 5(1ρ.)

Flint Tropics (Γκατζηρούλης Β.): Γκατζηρούλης Β. 9(3ρ.), Γκατζηρούλης Σ. 15(5ρ.), Γράσος 2(2ρ.), Ευθυμιόπουλος 7(6ρ.), Καραντζής 3(2ρ.), Λιαροστάθης 5(5ρ.), Σκαμαντζούρας 2(7ρ.), Τζαμτζής 12(9ρ.), Τσέκερης 4(2ρ.), Χατζηνάκης 14(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα που έδειξαν από την αρχή οι Flint Tropics!