17/11/2019
Reddicolo 14 5 8 10 - 37 -
Clowns 13 18 17 13 - 61 -

Chicago Bullηδες με τους γλυκούληδες!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Chicago Bullηδες στον έκτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής κέρδισαν το Red-Dicolo με 37-61 στο κλειστό του Κολωνού, με τους Μέλλο και Μελά να πετυχαίνουν τους 37 από τους 61 πόντους της ομάδας τους, οδηγώντας με την γλυκύτητα τους την παρέα τους στο ροζ φύλλο!

Με τον Νίκο τον Μακρή να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 7 πόντους και τον Κουγιά να ευστοχεί από την περιφέρεια, το Red-Dicolo προηγήθηκε δύο φορές με αέρα 5 πόντων, 5-0 & 13-8, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 14-13. Το δίδυμο Μελά – Μπουρνάζου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, με τον Άρη να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Χρήστο να εκτελεί από την περιφέρεια.

Στην δεύτερη περίοδο οι Chicago Bullηδες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Κιούση (5π), Μέλλο (5π) και Μελά (4π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 19-31. Λίγα πράγματα επιθετικά από τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τον Μακρή να έχει ένα τρίποντο και τον Αναγνώστου δύο βολές.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “Ταύροι” κλείδωσαν ουσιαστικά την νίκη, αφού με ακόμη 9 πόντους του ασταμάτητου Μέλλου και 4 του Μελά, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με αέρα 21 πόντων, 27-48. Για το Red-Dicolo στο τρίτο δεκάλεπτο τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μακρής, Κουγιάς, Αναγνώστου και Κυρίτσης με 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 27-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Chicago Bullηδες δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο και με τον Μέλλο να σκοράρει ακόμη 6 πόντους και τους Μελά – Σαρίκα να προσθέτουν από 3 ο καθένας, έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 37-61. Για τους “Ρεντικωλιώτες” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Αναγνώστου και Μακρής με 5 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/12 βολές, 8/40 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 2 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 22 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 7/17 βολές, 21/50 δίποντα και 4/38 τρίποντα. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Μακρής με 17 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 3/11 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε μόλις 7 λαθάκια. Mvp των Ταύρων ο Μέλλος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 2/7 βολές, 10/13 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Red-Dicolo (Μακρής): Κουγιάς 5 (1), Κουτσάκης, Γιαννούλης, Μακρής 17 (2), Αναγνώστου 11 (1), Κυρίτσης 4

Chicago Bullηδες (Σουσάνης): Μέλλος 22, Σαρίκας 5 (1), Σουσάνης 4, Παπαδόπουλος 2, Μαλαμάκης 3, Κιούσης 7 (1), Μπουρνάζος 3 (1), Μελάς 15 (1)

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο «γλύκας» των νικητών, Μέλλου και Μελά, όπως επίσης και η τρομακτική εμφάνιση του Νίκου του Μακρή με 17 πόντους!!!