07/04/2022
Shadows 2 13 22 9 - 46 -
Chicken Nuggets 15 11 15 25 - 66 -

Chicken Nuggets, με κάτι σαν Γιόκιτς!

Με τον Καρακαϊδό να κάνει πράγματα και… θαύματα, θυμίζοντας τον τεράστιο αστέρα του NBA, οι φιλοξενούμενοι Chicken Nuggets έφτασαν στη νίκη με 46-66 απέναντι στους Shadows, οι οποίοι άργησαν να πάρουν… μπρος.

Οι Καρακαϊδός και Αργυρόπουλος  ξεχώρισαν στο εκπληκτικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με όμορφο μπάσκετ και σωστές επιλογές προηγήθηκαν με 0-11 στα μέσα της περιόδου. Ο Τζώλης με τον Παπαγιάννη προσπάθησαν να μειώσουν και να βελτιώσουν την εικόνα των Shadows, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 2-15.

Οι Πασχάλης και Παπαγιάννης με δύο γρήγορα καλάθια έριξαν τη διαφορά και προσπάθησαν να … επαναφέρουν τους Shadows σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης. Ο Καρακαΐδός ήταν… παντού, σκόραρε από κάτω από το καλάθι με ευκολία και οδήγησε εκ του ασφαλούς την παρέα των Chicken στο 15-26, ως σκορ ημιχρόνου.

Τέσσερα τρίποντα από Παπαγιάννη (3) και Πασχάλη… ξύπνησαν τους Shadows, οι οποίοι βρήκαν το κουμπί των Nuggets και μείωσαν στο καλάθι στα μέσα της περιόδου, με τον αγώνα να… ανάβει για τα καλά και την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 37-41,με τους “κίτρινους” να δυσκολεύονται απέναντι στην πιεστική άμυνα των γηπεδούχων.

Ο Ορούτσι δεν είχε όρεξη για… αστεία και με δύο τρίποντες “βόμβες” ανέβασε τη διαφορά ξανά σε διψήφιο,με τους Nuggets να το πάνε μέχρι… τέλους και να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με το τελικό 46-66 ,παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαρίλαος Καρακαϊός με 34 πόντους, 13 ριμπάουντ, μια ασίστ,ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Shadows ξεχώρισε ο Δημήτρης Παπαγιάννης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/36 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 6/24 βολές, 34 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 κλεψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/48 δίποντα, 5/24 δίποντα, 5/8 βολές, 43 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη.

Shadows (Γαβριελάτος): Γαβριελάτος 2, Παπαγιάννης 20, Τζώλης 8, Μασσαλής 7, Κωνσταντακάκης 4, Πασχάλης 5.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος): Καρακαϊδός 34 (13 ριμπ.), Δσκαλόπουλος 2, Αργυρόπουλος 11, Ορούτσι 14, Μουχλιανίτης 2, Ανδριόπουλος Α. 3, Ανδριόπουλος Β. , Κάτσαρης.

Τί μας άρεσε: Φοβερός και τρομερός ο Καρακαϊδός!