22/07/2021
Cosa Nostra 7 18 13 13 - 51 -
Brazzerzz Beachterzz 10 6 6 19 - 41 -

Cosa Nostra να την πιεις στο ποτήρι!

Η Cosa Nostra, παίζοντας ανά διαστήματα εκπληκτικό μπάσκετ κέρδισε με 51-41 τους Brazzerzz Beachterzz και προκρίθηκε στις κορυφαίες 8 ομάδες της διοργάνωσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με τους Brazzerzz Beachterzz να είναι λίγο καλύτεροι και να προηγούνται με 10-7, με τον Παναγιώτη Βγενόπουλο να σημειώνει 5 πόντους. Για την Cosa Nostra, όλους τους πόντους της ομάδας του έβαλε ο Θανάσης Μπρούστας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γονιδάκη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με τους Χατζησυμεωνίδη, Κουτσουριδάκη και Κάκιο να σημειώνουν 13 πόντους, η Cosa έτρεξε ένα επιμέρους 18-6 κλείνοντας το ημίχρονο στο 25-16. Για τους «πορτοκαλί» 4 πόντους έβαλε ο Κώστας Ευσταθόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Cosa Nostra, συνέχισε να είναι εξαιρετική, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Ο Μπρούστας, ήταν ασταμάτητος στην επίθεση και πρόσθεσε άλλους 5 στο ενεργητικό του. Αυτός, ήταν ο μπροστάρης για τους τυπικά γηπεδούχους. Για την ομάδα του Δημητριάδη, πάλευε στην επίθεση ο Ζώτος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν μπορούσε να διαφοροποιηθεί. Ο Μπρούστας συνέχισε να οργιάζει σταματώντας στους 24, ενώ ο Κουτσουριδάκης ήταν συγκλονιστικός τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση. Για τους φιλοξενούμενους, ο Δημητριάδης βρήκε ρυθμό στο τέλος βάζοντας 9 πόντους. Το τελικό 51-41, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα που είχε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Μπάμπης Χατζησυμεωνίδης με 5 πόντους, 20 ριμπάουντ και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Δημητριάδης με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 20/66 εντός πεδιάς, 6/28 τρίποντα και 5/15 βολές. Πήραν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 15/72 εντός πεδιάς, 8/43 τρίποντα και 3/8 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 7 λάθη.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Μπρούστας 24, Χατζησυμεωνίδης 5, Καλαϊτζάκης 4, Καμπουράκης, Γονιδάκης 3, Τραγής, Κουτσουριδάκης 9, Κάκιος 6.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Ζώτος 8, Ευσταθόπουλος 4, Βγενόπουλος 5, Γεράκης 2, Δημητριάδης 15, Βγενόπουλος Α 5, Σπάχος 2.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!