26/10/2022
Old Firm BC 18 13 9 22 - 62 -
Cosa Nostra 18 8 20 21 - 67 -

Cosa Nostra από ατσάλι!

Αν και κατέβηκε με μόλις 7 παίχτες, η Cosa Nostra κατέθεσε ψυχή και κέρδισε με 62-67 την Old Firm, κάνοντας έτσι το 5/5 στον τρίτο όμιλο της Development League!

Χορταστικό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 18-18. Για τους γηπεδούχους 7 πόντους είχε ο Ντραγκότι και 5 ο Ξυλιάς, ενώ για την Cosa Nostra 7 είχε ο Μπρούστας, 5 ο Κάκιος και 4 ο Χατζησυμεωνίδης.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ζαραφονίτη έσφιξε την άμυνά της και με δύο νέα τρίποντα του Ντραγκότι και 5 πόντους του Ξυλιά, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 31-26. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα, με τον Μπρούστα να σκοράρει 4 πόντους και τον Γονιδάκη να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Τραγή επέβαλε τον δικό της ρυθμό και με 6 πόντους του Μπρούστα, 5 του Χατζησυμεωνίδη, 4 του Κάκιου και τριποντάκι του Γονιδάκη, προσπέρασε με 40-46! Πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία αντιμετώπιζε η Old Firm στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Κούτσικο και Ξυλιά να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 40-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Cosa Nostra άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με τους Κάκιο, Μπρούστα και Γονιδάκη να φωνάζουν παρών, έφτασε στην μεγάλη νίκη με 62-67! Μόνος του πάλευε για την Old Firm ο Καλαμπάκος στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι 17 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/19 βολές, 14/42 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 13/21 βολές, 21/46 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Old Firm ο Καλαμπάκος με 21 πόντους, έχοντας 2/6 βολές 5/8 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp της Cosa Nostra ο Κάκιος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 8/12 βολές, 5/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Old Firm (Ζαραφονίτης): Καλαμπάκος 21 (3), Μουγκαράκης 2, Κούτσικος 7 (1), Ανδρεάδης, Ντραγκότι 13 (3), Ξυλιάς 14, Κανελλόπουλος 4 (1), Μακρής 1, Σανταμούρης

Cosa Nostra (Τραγής): Μπρούστας 25 (1), Καμπουράκης 2, Χατζησυμεωνίδης 9, Γονιδάκης 13 (3), Ρες, Κάκιος 18, Τζαχρήστας

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές και το δυνατό φινάλε!