12/02/2023
Grava Thunders 9 11 20 9 - 49 -
Couvaliers 27 18 8 10 - 63 -

Couvaliers από ημίχρονο!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Couvaliers στον πρώτο όμιλο του Basketaki Rebound League, καθώς στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Grava Thunders με 49-63 και διατηρούν ελπίδες για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Σεληνιασμένος εμφανίστηκε ο Χάριτος στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 14 δικούς του πόντους, 4 του Πολίτη και τρίποντα των Χριστοδούλου - Αθανασόπουλου, οι Couvaliers έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 9-27. Ο Ντούρμας με 5 πόντους και ο Σιγάλας με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Χριστοδούλου, 5 του Χαρίτου και τρίποντο του Αθανασόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 25 πόντων, 20-45. Δεν μπόρεσαν οι Grava Thunders να αντιδράσουν σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Βρεττάκου και το έμμεσο τρίποντο του Ντούρμα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βρεττάκος πήρε μπρος και με 11 δικούς του πόντους και 4 του Σιγάλα, η παρέα του Ντούρμα μείωσε στους 13, 40-53. Τους φιλοξενούμενους διατήρησε σε θέση οδηγού με διψήφια διαφορά σε εκείνο το διάστημα ο Κούκης με τους 6 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 40-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Couvaliers ανέβασαν εκ νέου στροφές και με δράστες στην επίθεση τους Χαρίτο, Κούκη και Καζάνη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 49-63. Για τους Grava Thunders στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γκόγκος, Σιγάλας και Ντούρμας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/22 βολές, 12/34 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/8 βολές, 15/37 δίποντα και 10/30 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Grava Thunders ο Βρεττάκος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 4/8 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των Couvaliers ο Χαρίτος με 26 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα και 6/10 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκλεψε 3 φορές.

Grava Thunders (Ντούρμας): Βρεττάκος 15 (2), Γκόγκος 6 (1), Καρεκλάς 3, Νάσης, Ντούρμας 12, Σιγάλας 11 (1), Σχετάκης 2

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Καζάνης 2, Αθανασόπουλος 6 (2), Κούκης 12 (1), Πολίτης 4, Χαρίτος 26 (6), Τσιρδήμος, Χριστοδούλου 13 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό ξεκίνημα των Couvaliers!