Λεγάμενοι BC 15 14 13 12 - 54 -
Λύκοι 21 11 11 19 - 62 -

"Δαγκώνουν" και στην Evolution!

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα των Λύκων στην Evolution League, αφού επικράτησαν των Λεγάμενων σε παιχνίδι που έγινε στο ΣΕΦ το απόγευμα του Σαββάτου.

Παρά το λειψό τους ρόστερ, οι Λύκοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστές τους Σάββα, Ιατρού και Δρόσο προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 15-21. Τα μακρινά σουτ των Σουλτάτου και Βρεττάκου ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι Λεγάμενοι στην πρώτη περίοδο.

Με την είσοδο του Σιγάλα και του Σκαμαγκά οι φιλοξενούμενοι φιλοξενούμενοι έκαναν πιο σωστές επιθέσεις και πήραν προσωρινά το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι Λύκοι ύστερα από αρκετά λεπτά αστοχίας είδαν τον Χαροκόπο να τους... "ξεκολλάει" και σε συνδυασμό με την εκτελεστική δεινότητα του Ιατρού διαμόρφωσαν το υπέρ τους 29-32 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου οι Λύκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση, με τους Σάββα και Κουρούβανη να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους. Οι "Πειραιώτες" ωστόσο έβγαλαν σημάδια αντίδρασης, μείωσαν στον πόντο (42-43) με τους Γκανιάτσα, Αγαλόπουλο και Σιγάλα και έβαλαν "φωτιά" στο ματς.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Βρεττάκο και Γκανιάτσα να βάζουν μεγάλα σουτ και να κρατούν ζωντανούς τους Λεγάμενους στη διεκδίκηση της νίκης και τους Ιατρού, Σάββα και Χαροκόπο από την άλλη μεριά να δίνουν τις δικές τους απαντήσεις και να διατηρούν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα για την ομάδα τους. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά η ομάδα του Σάββα έδειξε μεγαλύτερη θέληση και πάθος, καταφέρνοντας να πάρει μια τεράστια νίκη απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι "κόλλησαν" στην επίθεση και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σάββας με double double και 14 πόντους (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 10/32 δίποντα, 9/46 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/50 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ.

Λεγάμενοι (Χατζημιχαήλ): Στάντζος, Σιγάλας 9 (1), Κατσαρός 2, Αγαλόπουλος 5, Βρεττάκος 6 (2), Σουλτάτος 6 (2), Γκανιάτσας 13 (3), Οικονόμου 2, Καμαριωτάκης 3, Σκαμαγκάς 5, Ζήμπρας 3 (1)

Λύκοι (Σάββας): Σάββας 14 (1), Αρβανίτης 3 (1), Κουρούβανης 9 (1), Χαροκόπος 10, Δρόσος 7, Καρακώστας 5, Ιατρού 14 (1)

Τι μας άρεσε: Η ωριμότητα που έδειξαν στο παιχνίδι τους οι Λύκοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.