18/06/2020
Wolves 7 16 17 9 - 49 -
Basket Maniacs 8 10 11 14 - 43 -

Δαγκώνουν οι λύκοι!

Στο κλειστό γήπεδο του Enersize στο Μενίδι, αναμετρήθηκαν οι Wolves με τους Basket Maniacs, με τους πρώτους να παίρνουν μία σημαντική νίκη με 49-43. Οι γηπεδούχοι είχαν διψήφια διαφορά στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά οι Basket Maniacs προσπάθησαν την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφεραν.

Πολύ άστοχες και βιαστικές οι ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει σε χαμηλά επίπεδα για την ποιότητα των ομάδων. Προτεραιότητα στην άμυνα έδειξαν εκατέρωθεν οι ομάδες και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 7-8 υπέρ των Μανιακών. Δεν ξεχώρισε κάποιος επιθετικά από καμιά ομάδα αφού όλους τους πόντους τους είχαν διαφορετικοί σκόρερ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και έδειξαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση. Στο 13′ το σκορ ήταν 11-13 υπέρ των Basket Maniacs αλλά οι Wolves έτρεξαν σερί 11-2 και έφτασαν στο +7, 22-15 (19′). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Λύκους μπροστά με 23-18 με τον Κοπανάκη να κάνει φοβερό δεκάλεπτο με οχτώ πόντους, ενώ για τους Basket Maniacs ο Νεγρίν είχε τέσσερις και ο Καλαμιώτης τρεις.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Basket Maniacs κυνηγούσαν το σκορ και την επιστροφή τους στο ματς, όμως οι Wolves έβρισκαν τις λύσεις στην επίθεση και συντηρούσαν την διαφορά. Στα τελευταία όμως πέντε λεπτά οι Wolves πέτυχαν οχτώ αναπάντητους πόντους και ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, 40-29 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου. Κοπανάκης με έξι και Δασκαλούδης με πέντε καλύτεροι των Wolves, ο Καλαμιώτης με πέντε και ο Δανιάς με τέσσερις των Basket Maniacs.

Με την διαφορά λοιπόν σε αυτά τα επίπεδα οι Wolves μάλλον χαλάρωσαν και οι Basket Maniacs το εκμεταλλεύτηκαν. Με σερί 3-12 έφτασαν την διαφορά στο -2, 43-41 (37′). Εκεί οι Wolves έβαλαν ένα μεγάλο τρίποντο με τον Παπαευσταθίου και ουσιαστικά κλείδωσαν την νίκη καθώς οι αντίπαλοι τους έμειναν από δυνάμεις. Από τρεις πόντους είχαν Παπαευσταθίου και Φιλοκώστας για τους νικητές, από πέντε είχαν Νεγρίν και Καλαμιώτης για τους ηττημένους.

Mvp αναδείχθηκε ο Φ. Κοπανάκης ο οποίος είχε 16 πόντους 8/12 δίποντα), 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1  λάθος. Από τους Basket Maniacs ξεχώρισε ο Β. Κλαμιώτης ο οποίος είχε 16 πόντους (5/8 βολές, 4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 3 λάθη.

Συνολικά οι Wolves είχαν 18/45 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 7/14 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 8 λαθάκια. Οι Basket Maniacs συνολικά είχαν 11/39 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 12/23 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ και μόλις 7 λάθη.

Wolves (Τύρος): Δασκαλούδης 6, Καρατζάς 4 (6ρ), Μεϊκόπουλος, Πετρόπουλος, Φιλοκώστας 7 (11ρ), Μαρσέλλος 2, Παπαευσταθίου 5 (1), Χαρακίδας 9 (1), Κοπανάκης 16 (17ρ), Τύρος.

Basket Maniacs (Στασινόπουλος): Νεγρίν 12 (4κλ), Καλαμιώτης 16 (3τρ 10ρ), Δημητριάδης 4, Σασσάς (9ρ), Στενάκης (6ρ), Δανιάς 9 (12ρ), Νούκας 2 (8ρ).

Τι μας άρεσε: Η μάχη μεταξύ Κοπανάκη και Καλαμιώτη.