28/10/2023
Aballiers 19 9 13 14 - 55 -
Λύκοι 19 12 13 17 - 61 -

"Δάγκωσαν" ξανά οι Λύκοι!

Τρομερή εμφάνιση από τους Λύκους, έπαιξαν κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και επικράτησαν των Aballiers με τελικό σκορ 55-61 στο ΣΕΦ!

Η μπάλα στον Ιατρού, εκτέλεση και μοίρασμα της μπάλας σωστό από τον έμπειρο πόιντ γκαρντ των Λύκων, με το παιχνίδι να είναι ένα... κλικ προς τη μεριά των φιλοξενούμενων οι οποίοι εκτελούσε χωρίς πρόβλημα από μέση απόσταση. Οι Aballiers με τους Σωτήρη και Νίκο Θάνο βρήκαν σκορ σε σετ πάντα επιθέσεις και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 19-19. Ο Τσαμπαρλής μπήκε στην εξίσωση και με ένα τρίποντο από τη γωνία ανέβασε και τον Σωτήρη τον Θάνο ο οποίος... ακολούθησε και οι "Aba" έμειναν κοντά στο σκορ πριν τη λήξη του ημιχρόνου το οποίο έκλεισε στο 28-31.

Σταθερά μπροστά οι "μαύροι" και στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, αφού με υπομονή έψαξαν τα κενά στην άμυνα των αντιπάλων και με τον Σάββα και τον Κούβελα εύστοχους διατήρησαν το προβάδισμα, έστω και αν οι Aballiers βρήκαν λύσεις με Βερνίκο και μείωσαν στο 41-44. Το προσπάθησαν πάρα πολύ, υπερέβαλαν εαυτό, αλλά δεν κατάφεραν την ανατροπή, με τους Λύκους να είναι καλύτεροι και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με τελικό σκορ 55-61.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Ιατρού με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και ενα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Βερνίκος με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 20/46 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 3/9 βολές, 46 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/47 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 9/14 βολές, 37 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.

Aballiers (Βερνίκος): Πολυχρόνης 4, Θάνος Σ. 16, Παγάνος 2, Θάνος Ν. 10, Βερνίκος 15, Πέτσας 2, Τσαμπαλής 6.

Λύκοι (Σάββας): Πάτρας 8, Σάββας 3, Αρβανίτης, Κουρούβανης, Κούβελας 17, Χαροκόπος 2, Δρόσος 2, Καρακώστας Αν. 4, Καρακώστας Αλ. 11, Ιατρού 14.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα του αγώνα!