05/02/2022
Tebelwolves 14 13 19 22 - 68 -
Deflections 13 12 16 8 - 49 -

Δάγκωσαν ξανά τους Deflections οι Tebelwolves!

Ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την είσοδο στην τετράδα έκαναν οι Tebelwolves, καθώς για την εντέκατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν για δεύτερη φορά τους Deflections με 68-49 στο κλειστό του Κολωνού και παρέμειναν στην τέταρτη θέση.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 6 πόντους στο ξεκίνημα της συνάντησης, 0-6 & 2-8, οι Tebelwolves έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο οντας σε θέση οδηγού με 14-13, χάρη σε 8 πόντους του Καραγρηγορίου και βοήθειες των Κυριαζή, Κορδαλή και Καρπούζου. Ο Πάλλας με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Μαράντος, Κατσαρός και Σκανδάλης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου με τρίποντο του Τζερεμέ και καλάθια των Καραγρηγορίου, Καρπούζου, Ζάτα, Κυριαζή και Κορδαλή, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 27-25. Τους Deflections κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Παπακωνσταντίνου (3π), Πάλλας, Κατσαρός, Μαράντος και Νικολαΐδης.

Με 6 πόντους του Κυριαζή, 5 του Καραγρηγορίου, 4 του Κορδαλή και 4 του Μασοκώστα, οι Λύκοι έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων στα μέσα της τρίτης περιόδου, 40-28! Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άμεσα τρόπο να απαντήσουν και με 8 πόντους του Παλτόγλου και τρίποντα των Νικολαΐδη – Τσαφαντάκη, μείωσαν στους 5, 46-41, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Tebelwolves δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Κορδαλή (8π), Κυριαζή (4π), Καραγρηγορίου και Τζερεμέ, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 68-49! Δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του τελευταίου δεκαλέπτου οι Deflections να βρουν ρυθμό, με τους Νικολαΐδη, Κατσαρό και Σκανδάλη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 22/46 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/17 βολές, 12/42 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Tebelwolves ο Κορδαλής με 14 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 7/9 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και ειχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Deflections ο Πάλλας με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 5/10 δίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Κορδαλής 14, Καραγρηγορίου 18 (4), Κυριαζής 14, Τζερεμές 6 (2), Μασοκώστας 6, Αδαμόπουλος, Καρπούζος 4, Ζάτας 6

Deflections (Τσαφαντάκης):  Κατσαρός 6, Σκανδάλης 5 (1), Τσαφαντάκης 3 (1), Μαράντος 4, Πάλλας 10, Νικολαΐδης 8 (2), Παλτόγλου 9, Μενδρινός 1, Παπακωνσταντίνου 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Tebelwolves!