22/01/2020
Black Mamba 15 14 21 11 - 61 -
Elitήριοι by pinguin.gr 9 9 6 8 - 32 -

Δάγκωσε τους Elitήριους το Black Mamba!

Ένα ήσυχο βράδυ στο κλειστό γήπεδο ΄΄Ανδρέας Παπανδρέου΄΄ του Περιστερίου, πέρασε το Black Mamba κερδίζοντας εύκολα τους Elitήριους με 61-32, για τον τέταρτο όμιλο της Master. Με αυτή τη νίκη το Black Mamba πέρασε προσωρινά πρώτο με ρεκόρ 8-1.

Στο ξεκίνημα του ματς οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν 6-6. Από εκεί και πέρα όμως, το Black Mamba με ένα ξέσπασμα και εννέα πόντους σε τρία λεπτά πήρε προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-9. Σε πολύ καλή κατάσταση ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, ο Λουκόπουλος με πέντε πόντους και ο Δέδες με τέσσερις. Ο Πατωνίδης ξεχώρισε για τους Elitήριους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα ξέσπασμα των Elitήριων έφερε το παιχνίδι στον πόντο 17-16, με 6'31 για το τέλος του ημιχρόνου. Όμως οι κόκκινοι” με ένα σερί 12-2, έφεραν το ματς στο +11 στο τέλος του ημιχρόνου και την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό. Σκορ ημιχρόνου 29-18.  Ο Λουκόπουλος πρόσθεσε άλλους πέντε πόντους, ενώ ο Βαμβακάρης τέσσερις για τους “κόκκινους”. Ο Κωνσταντινάκος έβαλε πέντε και ο Ξενόφος τρεις για τους “μαύρους”.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά στα πρώτα τρία λεπτά εκτοξεύτηκε στο +21, 39-18. Έτσι κύλησε και η συνεχεία του δεκαλέπτου καθώς οι Elitήριοι δεν μπορούσαν να αποκτήσουν επαφή με το καλάθι, ενώ το Black Mamba ήταν καταιγιστικό. Επιμέρους σκορ περιόδου 21-6, για το σκορ περιόδου 50-24. Πρώτος σκόρερ στην περίοδο για τους γηπεδούχους ο Λουκόπουλος με επτά και ο Βαμβακάρης με πέντε. Για τους Elitήριους τέσσερις ο Λόζος και δύο ο Κωνσταντινάκος.

Η τετάρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, το Black Mamba έριξε ρυθμούς και οι Elitήριοι έτρεξαν περισσότερο. Το δεκάλεπτο χαρακτηρίζεται από τα πολλά λάθη εκατέρωθεν, αποτέλεσμα της χαλαρότητας που έδειξαν και οι δύο. Τελικό σκορ 61-32. Μπολοτάκης με έξι και Δέδες με τέσσερις πόντους πρώτοι σκόρερ των νικητών, Λόζος με πέντε πρώτος σκόρερ των ηττημένων.

Mvp του Black Mamba και του παιχνιδιού ο Θεοδοσίου με 4 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 0/2 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και 1 λάθος. Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Τσόκας  με 0 πόντους, έχοντας 0/2 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ,  έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 τάπα και 1 λάθος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/19 βολές, 16/47 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 8 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/16 βολές, 8/43 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Black Mamba (Μπασδάνης): Βαμβακάρης 9 (1), Δέδες 9 (9ρ), Δεμιρτζόγλου 3 (1), Θεοδοσίου 4 (10ρ 5ασ 2κλ), Λουκόπουλος 17 (3), Κουτετές 2 (12ρ), Μαρίτσας 2, Μπολοτάκης 15 (9ρ).

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος Ν.): Καρδάσης 2, Κωνσταντινάκος 8 (1τρ 9ρ), Λαγωνικάκος, Λόζος 11 (1), Ξενόφος 7, Πατωνίδης 4 (14ρ), Τσόκας (8ρ).

Τι μας άρεσε: Το φιλικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.