28/06/2020
Δαλάι Κλάμα 19 16 23 16 - 74 -
Intercity BC 4 13 10 13 - 40 -

Δαλάι Κλάμα με πολλές υποσχέσεις!

Με ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος οι Δαλάι Κλάμα, καθώς για την 18η αγωνιστική του όγδοου ομίλου της D2-League κέρδισαν εύκολα την Intercity με 74-40 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο στα play-off!

Με τον Κρινή να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 10 πόντους και τους Ντεμελή – Γκανασούλη να τον ακολουθούν με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, οι Δαλάι Κλάμα πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 19-4. Ο Ηλίας Μπαλαφούτης και ο Τανταρούδας ήταν αυτοί που βρήκαν στόχο στα πρώτα λεπτά για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, καθώς με 4 νέους πόντους του Γκανασούλη, άλλους τόσους του Μπαλατσού και βοήθειες των Μάγου – Κλούτσου, οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 35-17. Το δίδυμο Νικολάου – Τανταρούδα τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Intercity σε εκείνο το σημείο, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο 4.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπουρελάκου ανέβασε εκ νέου στροφές και με 9 πόντους του Κρινή, 5 του Κλούτσου, 4 του Γκανασούλη και τρίποντο του Νικηταρά, έφτασε στο +31, 58-27. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ούτε και σε εκείνο το διάστημα οι ασπρόμαυροι, παρά τους 7 πόντους που πέτυχε ο Γιώργος Μπαλαφούτης. Σκορ τρίτης περιόδου 58-27!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Δαλάι Κλάμα να φτάνουν στην άνετη νίκη με 74-40, έπειτα από 10 πόντους του Μπαλατσού και 4 του Μάγου. Για την Intercity στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Νικολάου (4π), Παχνής (4π) και Τανταρούδας (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 26/65 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 69 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/14 βολές, 17/62 δίποντα και 0/10 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των Δαλάι Κλάμα για ακόμη μια φορά ο Κρινής με 21 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 8/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Intercity ο Τανταρούδας με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 4/9 δίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Κρινής 21 (1), Κλούτσος 8 (1),  Ντεμελής 4, Μάγος 7 (1), Γκανασούλης 11 (1), Μπαλατσός 20,  Χατζάκης, Νικηταράς 3 (1)

Intercity (Μπαλαφούτης Γ.): Τανταρούδας 9, Σταυρόπουλος, Μπαλαφούτης Η. 3, Νικολάου 12, Μπαλαφούτης Γ. 12, Παχνής 4

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Δαλάι Κλάμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα και το δίδυμο Κρινή – Μπαλατσού!