22/10/2023
San Antonio Smurfs 6 8 7 17 - 38 -
Δαλάι Κλάμα 17 14 6 5 - 42 -

Δαλάι Κλάμα δύο προσώπων!

Την πρώτη τους νίκη στον τέταρτο όμιλο της Evolution League πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό της Ζωφριάς οι Δαλάι Κλάμα, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν τους San Antonio Smurfs με 38-42 , οι οποίοι έμειναν χωρίς ροζ φύλλο αγώνα!

Με τον Χρήστο Φλαμπούρη να εμφανίζεται ορεξάτος στο ξεκίνημα και να πετυχαίνει 11 πόντους, έχοντας συμπαραστάτη τον Τζώλη με 4, οι Δαλάι Κλάμα πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 6-17. Ο Αλέξης με 4 πόντους και ο Νίκας με δύο βολές έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Σωτηράκης και με 10 δικούς του συνεχόμενους πόντους και τρίποντο του Νικηταρά, οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 14-31. Πολυφωνία στην επίθεση των San Antonio Smurfs στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού από 2 πόντους είχαν οι Λευτέρης Μουτσιόπουλος, Μάνος Μουτσιόπουλος, Μανδρώνης και Γκουρογιάννης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με το συγκρότημα του Μπουρελάκου να διατηρεί απόσταση ασφαλείας, 21-37, έπειτα από 4 πόντους Φλαμπούρη και 2 του Τζώλη. Ο Μανδρώνης από την περιφέρεια και οι Μάνος Μουτσιόπουλος - Γκουρογιάννης μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο για τα "Στρουμφάκια" στο τρίτο δεκάλεπτο! Σκορ τρίτης περιόδου 21-37!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι Δαλάι Κλάμα έφτασαν στη νίκη με 38-42, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σωτηράκη και Τζώλη. Για τους San Antonio Smurfs στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μανδρώνης (13π) και Μάνος Μουτσιόπουλος, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 8/37 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/22 βολές, 11/39 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των San Antonio Smurfs ο Αλέξης με 4 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 2/3 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των Δαλάι Κλάμα ο Φλαμπούρης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 4/10 βολές, 4/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης): Αλέξης 4, Γκουρογιάννης 4, Μανδρώνης 18 (5), Μουτσιόπουλος Λ. 3, Μουτσιόπουλος Μ. 7 (1), Μποχωρίδης, Νίκας 2

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Φλαμπούρης 15 (1), Νικολής 2, Μπαλατσός 2, Νικηταράς 3 (1), Μασσαλής, Σωτηράκης 12 (2), Τζιγκουνάκης, Τζώλης 8

Τι μας άρεσε: Τόσο το πρώτο μέρος των Δαλάι Κλάμα, όσο και η μαχητικότητα των Smurfs!