46
Anonymous BC 11 12 20 18 - 61 -
Lions 8 11 9 18 - 46 -

Δάμασαν τα Λιοντάρια οι Anonymous!

Στα χέρια των Anonymous κατέληξε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στους Lions, με την ομάδα του Χειλάκη να επικρατεί με 61-46 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την όγδοη αγωνιστική του έκτου ομίλου της D2-League, μένοντας πλέον μόνοι στην δεύτερη θέση.

Με τον Κυριάκο Τζουβάρα να εκτελεί τρεις φορές από την περιφέρεια και τον Πολυχρόνου να προσθέτει 2 πόντους με alley oop, οι Anonymous προηγήθηκαν με 11-8 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Ο Ανδρόνικος με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Καρδιακίδης – Χαμαϊδής.

Στην δεύτερη περίοδο οι κόκκινοι κατάφεραν να πάρουν αέρα 9 πόντων, 21-12, 4:00 για την ανάπαυλα, μετά από 6 πόντους του Αρναούτη. Ωστόσο, οι Lions πρόλαβαν να μαζέψουν την διαφορά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, 23-19, χάρη σε 6 πόντους του Χαμαϊδή, τρίποντο του Καρδιακίδη και δίποντο του Βασταρδή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Anonymous ανέβασαν στροφές και με τους Τζουβάρα (5π), Χειλάκη (5π), Μπαλάσκα (4π) και Αρναούτη (4π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 43-28. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα τα Λιοντάρια, παρά τους 5 πόντους που έβαλε ο Χαμαϊδής. Σκορ τρίτης περιόδου 43-28!

Έχοντας πάρει ψυχολογία από το τρίτο δεκάλεπτο, οι No Name έφτασαν εν τέλει εύκολα στη νίκη με 61-46 έπειτα από 6 πόντους του Μπαλάσκα, 5 του Τζουβάρα και 3 του Χειλάκη. Για τους Lions στα τελευταία λεπτά πάλεψε ο Χαμαϊδής, ωστόσο οι 11 πόντοι που έβαλε δεν έφταναν για να απειλήσουν τον αντίπαλο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/15 βολές, 20/41 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/13 βολές, 12/32 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Κορυφαίος των Anonymous ο Τζουβάρας με 19 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Lions ο Χαμαϊδής με 24 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 8/12 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Anonymous (Φιλαρτζής): Αρναούτης 12, Καστρινός, Δρακόπουλος 4, Φιλαρτζής 4, Χειλάκης 8, Πολυχρόνου 2, Μπαλάσκας 12, Τζουβάρας 19 (1)

Lions (Θεοδοσίου): Ανδρόνικος 10 (2), Θεοδοσίου, Καρδιακίδης 7 (1), Βασταρδής 2, Ξενάριος 3, Χαμαϊδής 24 (2)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Anonymous!