26/04/2023
Komic Mastoras BC 8 19 20 16 - 63 -
Blastiakos 28 27 12 10 - 77 -

Διπλασίασε τις νίκες ο Blastiakos!

Το βράδυ της Τετάρτης 26 Απριλίου στο ASH, ο Blastiakos παίρνοντας τα ηνία από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και χτίζοντας από νωρίς διψήφια διαφορά, διπλασίασε τις νίκες με 63– 77 απέναντι στον Komic Mastora και θα αντιμετωπίσει την Κill Beer το βράδυ της Πρωτομαγιάς, με φόντο το Final Four.

O Blastiakos μπήκε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγε το ματς σε καταιγιστικό ρυθμό και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μόκα με 16 πόντους, έστειλε την διαφορά στο + 20. Για την ομάδα του Σερεβέτα που δεν μπορούσε σε καμιά περίπτωση να ακολουθήσει σε αυτήν την ένταση, Λίγγρης, Τσιώγκας, Σπυράτος και Γρηγοράκης πέτυχαν από ένα καλάθι.

Σε ρυθμούς run and gun κυλούσε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μη δίνουν καμία σημασία στην άμυνα και τον ασταμάτητο Blastiako να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 27 – 55. Ο Komic ήταν καλός στην επίθεση και έβγαλε αντίδραση με πρώτο βιολί τον Τσιώγκα με 7 πόντους και τους Γρηγοράκη, Γιωτόπουλο και Σπυράτο να σκοράρουν από 3, όμως οι φιλοξενούμενοι πυροβολώντας κατά ριππάς από την περιφέρεια με εφτά τρίποντα(Σωτηρίου 3, Θεοδωρομανωλάκης 2, Γεροντάκης, Μόκας), έστειλαν την διαφορά στο + 28.

Ο Komic πατούσε καλύτερα στην τρίτη περίοδο, εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση του Blastiakou και με τρίποντες βόμβες από Σπυράτο, Γιωτόπουλο, Τσιώγκα και Λίγγρη – Νικόλα να βάζουν από 4 πόντους, πλησίασε 47 – 67. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το σύνολο του Γεροντάκη έπαιζε σε ρελαντί ρυθμό, με Θεοδωρομανωλάκη και Τυροπώλη να ξεχωρίζουν με 4 πόντους έκαστος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι στέκονταν και πάλι καλύτερα μέσα στις τέσσερις γραμμές και με το δίδυμο Λίγγρη με 8 και Νικόλα με 6 πόντους αντίστοιχα να παίρνουν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα, κατάφεραν να μειώσουν στο τιμητικό 63-77. Για τους φιλοξενούμενους που είχαν κλείσει τους διακόπτες, Μόκας(5), Τυροπώλης(3) και Αβαγκιάν έβαζαν την υπογραφή τους, στο τελικό σκορ.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Μόκας με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για το ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τσιώγκας με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Komic είχε 21 / 56 δίποντα, 6 / 19 τρίποντα, 3 / 10 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 22 ασίστ , έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη. Ο Blastiakos είχε 18 / 35 δίποντα, 11 / 33 τρίποντα, 11 / 11 βολες, κατέβασε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Komic Mastoras(Σερεβέτας): Ακτύπης, Γιωτόπουλος 6, Γρηγοράκης 7(9ρ.), Νικόλας 10, Παπαντώνης 2(10ρ.), Σερεβέτας, Σπυράτος 10, Τσιώγκας 12(8ρ.).

Blastiakos ( Παντελάκης): Αβαγκιάν 4, Γεροντάκης 7, Θεοδωρομανωλάκης 12, Κάτοικος 2, Μόκας 29, Παντελάκης 4(8ρ.), Σωτηρίου 9, Τυροπώλης 10.

Τι μας άρεσε: Το απίθανο πρώτο ημίχρονο που έκαναν οι νικητές.