15/04/2024
Remal Madri 12 13 11 9 - 46 -
Το Τρίτο Φύλο 14 14 10 18 - 56 -

Ντεμπούτο με νίκη για το Τρίτο Φύλο!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα του Summer Development League, ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ έχοντας κεκτημένη ταχύτητα από την εκπληκτική αγωνιστική χρονιά που προηγήθηκε και είχε σαν αποτέλεσμα την άνοδο, νίκησε δίκαια την Remal Madri των πολλών απουσιών με σκορ 45-56!!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι ‘’ροζ’’ ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με τους Κουτσώνα, Γκρέμπι και Τσανικίδη να αναλαμβάνουν τον κύριο όγκο των επιθέσεων τους με απόλυτη επιτυχία, έκλεισαν την πρώτη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 12-14! Στον αντίποδα, ο Αγαδάκος πρόσφερε πολύτιμες υπηρεσίες μέσα από το ζωγραφιστό, ενώ τον ακολούθησε απόδοση ο μέγας Κουσιορής με ένα εύστοχο σουτ έξω από την γραμμή των 6.75!

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην ενθουσίασαν ούτε σε αυτό το δεκάλεπτο επιθετικά, αλλά χάρη στην άμυνα τους κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια στο συν τρία με σκορ 25-28! Ο Κουτσώνας ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με δυο εύστοχα σουτ τριών πόντων στην συλλογή του, ενώ 4 πόντους είχε το νέο μεταγραφικό απόκτημα των Madri-λένων, Δημήτρης Παπαγιάννης!

Το τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε να έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, με τη μόνη διαφορά οτι νικήτρια ομάδα ήταν αυτή του Κουσιορή με το επιμέρους 11-10! Ο Παπαγιάννης με την εκ νέου καλή εμφάνιση δικαιολόγησε το πακτωλό χρημάτων που ξόδεψε η διοίκηση και παράλληλα δικαίωσε τον τεχνικό διευθυντή και παίκτη, Στέφανο Κουλιαμπή, για την επιμονή που έδειξε στην απόκτηση του! Στον αντίποδα, ο Πανάγος αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του με 5 πόντους στο ενεργητικό του! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 36-38!

Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πιστή στην παράδοση που τους θέλει να πραγματοποιούν δυνατό φίνις, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έκλεψαν μπάλες, πέτυχαν μεγάλα καλάθια και με τον Κουτσώνα να πρωτοστατεί εκ νέου, πέτυχαν μια σπουδαία νίκη με σκορ 46-56!

Betsson MVP ο Αντώνης Κουτσώνας με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σταύρος Αγαδάκος είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, και 1 ασίστ!

Remal Madri(Κουσιορής): Αγαδάκος 15, Αθανασιάδης 4, Κουσιορής 8, Νικάκης, Πολύδωρος 6, Πρίφτης 2, Παπαγιάννης 11.

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ(Καστρίνιος): Βαλσαμίδης, Γκρέμπι 8, Δημόπουλος, Καστρίνιος 10, Κουτσώνας 20, Πανάγος 9, Τσανικλίδης 9.

Τι μας άρεσε : Το τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών!