05/01/2024
Green Rose BC 12 18 11 12 - 53 -
Beer Team 26 9 13 21 - 69 -

Με το δεξί στο 2024 η Beer Team!

Η Beer Team, παίζοντας όμορφο μπάσκετ, επικράτησε 53-69 της Green Rose και ξεκίνησε με νίκη το 2024.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά επιθετικά, δείχνοντας να μην έχουν επηρεαστεί από την διακοπή των γιορτών. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 10-18, με τον Παπαδόπουλο να είναι ασταμάτητος στην επίθεση και να σημειώνει 13 πόντους. Ο Κουλαρμάνης ήταν εξαιρετικός για τους γηπεδούχους, όμως η Beer Team αύξησε και άλλο την διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (12-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Green Rose έσφιξε την άμυνα της και με πίεση σε όλο το γήπεδο επέστρεψε στο ματς. Με πολυφωνία στην επίθεση και εκμεταλευόμενη το βάθος στον πάγκο της, μείωσε την διαφορά στους πέντε πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 30-35.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε πάλι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα. Κουλαρμάνης και Χριστοδουλάκος πέτυχαν όλους τους πόντους της Green Rose σε αυτό το δεκάλεπτο, με τον Μαρφαντά να οργανώνει και να εκτελεί οπότε χρειάστηκε για την Beer Team. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 41-48.

Στην τελευταία περίοδο ο Θεοδοσόπουλος πήρε φωτιά για τους φιλοξενούμενους και ήταν ο παίκτης κλειδί που έκρινε την αναμέτρηση. Σκοράροντας 10 συνεχόμενους πόντους, έδωσε διψήφια διαφορά στην ομάδα του (48-58), την οποία κράτησε μέχρι το τέλος. Η Beer Team  κυνήγησε και την διαφορά από την ήττα στο ματς του πρώτου γύρου, χωρίς να τα καταφέρει όμως. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 53-69.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Mάνος Παπαδόπουλος με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κουλαρμάνης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/40 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 4/14 βολές, 44 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/36 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 12/22 βολές, 35 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.

Green Rose (Ροζάκης): Χριστοδουλάκος 10, Καναβάρος Θεοδ. 7, Πάσχος 5, Φούρκας, Βασιλόπουλος 3, Καναβάρος Κωστ, Νικολακόπουλος 3, Ροζάκης, Κουλαρμάνης 18, Πρατικάκης 2.

Beer Team (Μαρφαντάς): Μαχαλιάς 1, Παπαδόπουλος 21, Θεοδοσόπουλος 10, Τζατζαράκης 2, Μαρφαντάς 18, Μαυράκης 3, Μεταξάς 8, Αδαμόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Το ομαδικό μπάσκετ της Beer Team.